17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Sabah saatlerinde kalp krizi riski daha fazla'

Son Güncelleme: 10 MART 2017 - TSİ 11:08

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Cevdet Uğur Koçoğulları, yapılan bazı çalışmalarda, sabah kalp krizi riskinin daha fazla olması nedeniyle akşam sporunun tavsiye edildiğini belirterek, "Yine spora başlamadan önce en az 15 dakika ısınma hareketleri önerilmektedir." dedi.

Koçoğulları, kalp-damar hastalıklarının, gerek dünyada gerekse Türkiye'de en önemli sağlık sorunlarının başında geldiğini söyledi.Kalp hastalıklarının tedavisinde ilaçların yanı sıra, egzersizin çok önemli yer tuttuğunu dile getiren Koçoğulları, "Sadece tedavi için değil, kalp-damar hastası olmamak için de spor ve egzersiz faaliyetleri mutlak olarak önerilmektedir. Ancak her şeyde olduğu gibi egzersizin de faydalı olabilmesi için doğru ve uygun şartlarda yapılması elzemdir." ifadelerini kullandı.

Koçoğulları, öncelikle kalp hastalıklarını ayırmak gerektiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Örneğin, kalp kasında ya da kalbin ileti sisteminde doğuştan gelen bazı hastalıklarda, akciğer basınç yüksekliği olanlarda yarışmalı sporlar tavsiye edilmemektedir. Bu gibi hastalıkları olan kişiler, doktor onayı olmadan spor yapmamalıdırlar. Toplumda daha çok gördüğümüz kalp hastalığı şekli olan kalp damar hastalığında ise spor ve egzersiz tedavinin mühim bir parçasını oluşturmaktadır. Halk arasında 'spor' denilince akla futbol, basketbol ya da vücut geliştirme sporu gelmektedir. Fakat bizim kalp hastaları için tavsiye ettiğimiz spor şekli bu değildir. Yüzme, bisiklet, yürüyüş, masa tenisi kalp hastalıkları için ideal spor şekilleridir. Yürüyüş çok yavaş olmamalı ve genelde önerilen tempolu yürüyüştür. Bununla birlikte sporsal aktivitenin yapılacağı zaman da çok önemlidir."

AA