5 Zilka'de 1439 | 19 Temmuz 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Bursa 20 ürüne daha coğrafi işaret bekliyor

Son Güncelleme: 11 EKİM 2017 - TSİ 08:18

Ülke genelinde tescilli coğrafi işaret almış 210 ürün bulunurken, 397 ürün de coğrafi işaret bekliyor. Bursa ise 5 alanda coğrafi işaret sahip.

Bunmlar, İnegöl Köfte, İznik Çinisi, Gemlik Zeytini, Orhangazi Gedelek Turşusu, Gemlik Atı. Sahip olduğu verimli toprakları ile Türk tarımında kayda değer bir payı bulunan Bursa’nın Bursa Siyahı İnciri, Aksu Pembesi (Ahududu), Baharatlık Acı Biber, Kaypa Biber, Deveci Armudu, Müşküle Üzümü, Böğürtlen,Bursa Kestanesi, Uludağ Çileği, Karacabey Soğanı, Bursa Şeftalisi ve Cantık, Pideli Köfte, Kestane Şekeri, İskender Kebap, Hurma Tatlısı, Kemalpaşa Tatlısı, Bursa İpeği, Bursa Bıçağı, Bursa Havlusu ürünleri için de coğrafi işaret çalışmaları devam ediyor.

Yerel ekonominin güçlenmesi ve Türkiye’ye ait ürünlerin dünya çapında markalaşmasını sağlayan coğrafi işaret alındığında marka haline gelen ürünler hem üretici gelirine hem kırsal turizme katkı sağlıyor.

Ürün duyuldukça ve yaygınlaştıkça o bölgenin ziyaretçi sayısı artarken, bölgenin doğal kaynak gibi güçlü yönleri de keşfedilip değerlendiriliyor. Bunların yanı sıra isim hakkını almış o özel ürün eş değerine kıyasla 2 katı civarında daha pahalıya satılıyor. Yerelin özel ürünlerinin markalaşması demek katma değerinin artması demek.

Dünya