17 Şevval 1440 | 20 Haziran 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Trafik cezasında peşin ödeme yok

Son Güncelleme: 21 HAZİRAN 2013 - TSİ 11:44

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 2918 sayılı Trafik Kanunu taslağında iki önemli değişiklik yaptı. Değişiklik kanunun 115. maddesi üzerinde gerçekleşti. Değişiklikle polisin trafik cezasını peşin tahsil etmesi sonaerecek.

Gerekçe olarak üç neden gösterildi. Buna göre peşin ceza tahsilatı yapılmasının uygulamada yanlış anlamalara neden olması, peşin ödeme yapmak isteyen kişi sayısının çok az olması ve ödeme sırasında para üzeri verilmesi sırasında sıkıntılar yaşanması kanunda değişikliğe gidilmesine neden oldu. Uygulamanın usul ve esaslarının Maliye Bakanlığı'nca belirleneceği ifade edildi. 

Diğer değişiklik ise trafik cezası yiyen yabancı plakalı araçlara dönük oldu. Yabancı plakalı araç sahiplerinin trafik cezası nedeniyle Maliye'ye yaklaşık 70 milyon TL'yi bulan borcu bulunuyor. Ancak araçlar yurtdışında olduğu için tahsilat yapamıyor. Emniyet bu nedenle kanunda değişikliğe gidilmesini talep etti. Buna göre cezası bulunan yabancı plakalı araçların tahsilat yapılmadan yurt dışına çıkışına izin verilmeyecek. Ceza tutanakları ise gümrük kapılarında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personeline tebliğ edilecek.
Sabah