14 Zilka'de 1440 | 17 Temmuz 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Gebze-Halkalı banliyö seferleri yeniden başladı

Son Güncelleme: 13 MART 2019 - TSİ 09:46

İstanbullular, 6 yıllık aradan sonra banliyö trenlerine yeniden kavuştu. Gebze-Halkalı arasında hizmet verecek olan yeni hatta, günde 1 milyon 700 bin yolcu taşınacak, iki hat arasındaki mesafe 115 dakikada kat edilebilecek.

İstanbul trafiğinin yükünü önemli ölçüde çeken Gebze-Halkalı Banliyö Treni Hattı 6 yıllık aradan sonra yeniden açıldı ve İstanbullular banliyö trenine kavuştu.

Haydarpaşa-Gebze arasında hizmet veren banliyö treni hattının Pendik-Gebze bölümü 29 Nisan 2012’de, Kazlıçeşme-Halkalı bölümü 1 Mart 2013’te, Haydarpaşa-Pendik arasındaki bölüm de 19 Haziran 2013’te son seferinin ardından kapatılmıştı.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray’la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti.

Yeniden hizmete açılan Gebze-Halkalı demir yolu hattı, iki hat arasındaki mesafeyi 185 dakikadan 115 dakikaya düşürecek. Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakikada seyahat edilebilecek. Söğütlüçeşme-Yenikapı’nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak.

Anadolu’da 27, Avrupa yakasında 11 yeni istasyon

Proje kapsamında Anadolu yakasında 27, Avrupa yakasında ise 11 olmak üzere toplam 38 yeni yüzey istasyonu inşa edilirken, bunlardan 7’si (Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı) şehirlerarası tren-banliyö treni aktarma istasyonu olacak. Ankara’dan gelen YHT’ler sadece bu duraklarda duracak. Diğer 31 istasyon ise banliyö istasyonu olarak sadece Marmaray trenlerine hizmet verecek.

Son güne kadar yoğun test seferleri yapıldı

Halkalı-Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında, 2013 yılından beri süren yenileme çalışmaları yapıldı. 76.6 kilometrelik hatta, açılış öncesinde yoğun şekilde testler gerçekleştirildi. Banliyö trenleri testler sırasında her durakta bekleyerek aslına uygun seferler yaptı. Güzergâhta, banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanında, hızlı tren seferlerinin yapılacağı bir hat daha bulunuyor.

Haydarpaşa-Gebze arasında bulunan, 29 Mayıs 1969 yılından bu yana hizmet veren banliyö tren hattının Pendik-Gebze bölümü 29 Nisan 2012 de, Kazlıçeşme-Halkalı bölümü 1 Mart 2013’de, Haydarpaşa-Pendik arasındaki bölüm 19 Haziran 2013’te yapılan son seferlerin ardından kapatılmıştı. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray’la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti.

Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının 2015 yılı haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. Ancak aradan geçen süre içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014 yılının ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılı içinde tekrar başlamıştı.

Milliyet