7 Şevval 1439 | 21 Haziran 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Çin'de Kuşak ve Yol Forumu

Son Güncelleme: 15 MAYIS 2017 - TSİ 10:35

Çin'in başkenti Pekin'de 29 ülke liderinin katıldığı Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun açılışında konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Jingping, ülkesinin ilgili projelere 79 milyar dolar mali destek sağlayacağı sözünü verdi.

Şi, 2 bin yıl öncesine dayanan İpek Yolu'nun Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarındaki ülkelerin, inanç merkezlerini ve pek çok medeniyeti birbirine bağladığını ve bu şekilde toplumlararası ekonomik ve kültürel iletişimi sağladığını hatırlattı.

Asya Altyapı Yatırım Bankasının Kuşak ve Yol projesi katılımcı ülkelerine 1.7 milyar dolar kredi desteği sağladığını hatırlatan Şi, Pekin yönetiminin Kuşak ve Yol için 78 milyar dolar mali destek sunacağı sözünü verdi. Bu kapsamda Kuşak ve Yol'un deniz aşırı ülkelerdeki fonlarına 14 milyar 495 milyon dolar ekleyeceğini söyleyen Şi, Çin Kalkınma Bankası ve İthalat - İhracat Bankası'nın da ilgili projeyi desteklemek için toplamda 55.8 milyar dolar kredi sağlayacağını belirtti. Şi, gelecek üç yıl içinde de Kuşak ve Yol ile ilgili gelişmekte olan katılımcı ülke ve kuruluşlara 8.7 milyar dolar yardım sağlayacaklarını dile getirdi.

Şi, Kuşak ve Yol projesinin kazankazan ilkesi ile sermaye, teknoloji, insan gibi endüstriyel üretiminin ana bileşenlerinin, ürün, kaynak ve müşterek çalışmalara erişimini kolaylaştıracağını söyledi. Söz konusu projeye dünyadan geniş çaplı katılım olduğunu dile getiren Şi, Kuşak ve Yol'un, Rusya'nın önerdiği "Avrasya Ekonomik Birliği" ve Türkiye'nin önerdiği "Orta Koridor" projesi ile de uyumlu olduğunu söyledi.

Sabah