22 Muharrem 1441 | 21 Eylül 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bisiklet yolları artırılacak

Son Güncelleme: 4 KASIM 2015 - TSİ 09:51

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıllardır bir türlü uygulanamayan bisiklet yollarının kriterleriyle ilgili hazırladığı ‘Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Yönetmeliği’ dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe göre Türkiye genelinde sayıları 2 bini bulan belediyeler 5 yıl içinde mevcut bisiklet yollarını yönetmelik hükümlerine uygun hale getirecek. Buna göre bisiklet yollarının genişliği en az 130 santimetre olacak. Bisiklet yoluyla taşıt yolu arasında 50 santim emniyet mesafesi bulunacak, iki yol refüjle birbirinden ayrılacak.

Toplu taşımada bisiklet taşıma aparatlarına sahip otobüslerin sayısı ve güzergah çeşitliliği artırılacak, otobüs sürücülerine gerekli eğitim verilecek. Yollarda bisiklet taşıma aparatına sahip otobüsler kullanılacak. Bisiklet yollarının önünde yaya güvenliğini tehlikeye sokacak yerlere hız kesici engeller konulacak. Bisiklet yollarının tasarımında öncelikli olarak tek yön tercih edilecek. Ancak; yeterli genişlik sağlandığı takdirde çift yönlü şeritler de oluşturulabilecek.

Hürriyet