11 Ramazan 1439 | 26 Mayıs 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

60 bin mevsimlik işçi 8 ay gurbette

Son Güncelleme: 14 TEMMUZ 2015 - TSİ 11:20

Adıyaman’da yaşayan mevsimlik işçiler Nisandan itibaren ülkenin farklı şehirlerine göç ediyor. Başta Çukurova ve Karadeniz olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerine giden tarım işçileri, ailece çıktıkları yolculuklarda zaman zaman sıkıntılar yaşıyor.

Sürekli göç eden ailelerin çocukları, çoğu zaman eğitimlerine devam edemiyor. Yetişkinler ise ulaşım ve yevmiyelerin düşüklüğünden dert yanıyor. Ailelerinin geçimleri için her yıl gurbete çıkan aileler, memleketlerinde düzenli bir işte çalışmayı hayal ediyor.

Adıyaman Mevsimlik İşçiler Derneği Başkanı Mehmet Gürbüz, Adıyaman’ın, mevsimlik işçilerden dolayı “ırgat kenti” olarak anıldığını belirtti. 

Tarım işçilerinin Nisan’dan itibaren gurbete gitmeye başladığını anlatan Gürbüz, “Kentteki yaklaşık 60 bin mevsimlik işçi yılın 8 ayını başka bölgelerde geçiriyor. Başta Çukurova olmak üzere Türkiye’nin hemen her bölgesinde Adıyamanlı tarım işçisine rastlayabilirsiniz. Bir bölgedeki işleri tamamlanırsa oradan da başka kentlere gidiyorlar. Zor bir iş ama geçimleri için bu sıkıntıya katlanmak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

Gürbüz, bir tarım işçisinin 8 ay sonra evine döndüğünü vurguladı.

Millî Gazete