22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

17 sığınmacı boğularak öldü

Son Güncelleme: 28 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:12

Avustralya yakınında, Hint Okyanusu'nda 150 kadar sığınmacıyı taşıyan teknenin alabora olması sonucu 17 Pakistanlının boğularak öldüğü bildirildi.

Pakistan medyasının haberine göre, Pakistanlı sığınmacıları Avustralya'ya götüren teknede 153 Pakistanlı bulunuyordu, kazada 17 kişi yaşamını yitirdi, 11 kişi de yaralandı.

Yetkililer, kazadan kurtulan Pakistanlıları ülkeye getirmek için Endonezya ve Avustralya makamlarıyla görüştüklerini açıkladı. Avustralya Başbakanı Julia Gillard da Hint Okyanusu'nda alabora olan tekneden 123 sığınmacının kurtarıldığını açıkladı. Gillard, parlamentoda yaptığı açıklamada, iki ticari gemi ve sonradan çalışmalara katılan iki savaş gemisiyle bir uçak gemisinin 123 sığınmacıyı kurtardığını söyledi.

Kamyondaki 43 göçmen havasızlıktan boğuldu

Tanzanya'da bir kamyonun arkasında yolculuk etmeye zorlanan 43 yasadışı göçmenin havasızlıktan boğulduğu bildirildi. Yetkililer, insan kaçakçılarının kamyonun dorsesine bindirdikleri 100'den fazla Etiyopya ve Somali vatandaşından bazılarının öldüğünü görünce cesetleri çalılık araziye bıraktıklarını söyledi. Kamyonun dorsesinde havasız kalan göçmenlerden 43'ünün öldüğü, 70'inin ise hastaneye kaldırıldığı belirtildi. İçişleri Bakanı Yardımcısı Pereira Silima, insan kaçakçılarının eline düşen göçmenlerin başlarına gelenlerin son derece üzücü ve talihsiz olduğunu açıkladı. Afrika'nın çeşitli ülkelerinden yüzlerce göçmen, her yıl Tanzanya üzerinden yasadışı yollarla daha iyi ekonomik olanaklara sahip Güney Afrika'ya gitmeye çalışıyor.

Sabah