5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Temel lise öğrencileri nakledilecek

Son Güncelleme: 8 ŞUBAT 2019 - TSİ 08:49

Dönüşümünü tamamlayamadığı için bu yılsonunda kapanacak temel liselerdeki öğrenciler başka okullara nakledilecek. Öğrenciler ya dönüşen okullara ya da başka özel okul veya devlet okullarına geçebilecek.

Bugün itibariyla Türkiye genelinde 890 temel lise bulunuyor. Bu liselerde toplam 160 bin 650 öğrenci eğitim alıyor. Bu öğrencilerin 77 bini bu yıl mezun olacak. Temel lisede olup da eğitim-öğretim desteğinden yararlanan öğrenciler için de başka okula geçseler bile kolaylık sağlanacak. Bu öğrencilerin teşvik uygulamalarına devam edilecek.

Kapanacak temel liseler ile özel eğitim kurslarındaki öğretmenler ise öğrencilerin sınavlara hazırlanacağı, okullarda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında istihdam edilecek. Dileyen öğretmenler halk eğitim merkezlerinde de görev yapabilecek. Okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları tamamen ücretsiz hizmet vermeye devam edecek.

Üniversite sınavlarına hazırlanan mezunlar ise halk eğitim merkezlerinden yararlanacak. Kurslarla ilgili yeni projenin detayları bu ay içinde kamuoyuna açıklanacak. Sınavlara hazırlık sürecinde öğrenciler için diğer alternatiflerin yanı sıra ücretsiz, içeriği zenginleştirilmiş dijital platformların oluşturulması planlanıyor.

Öte yandan, Kapatılacak özel eğitim kurslarında merdiven altı yapılaşmanın önüne geçmek için kolluk kuvvetleri görev yapacak. Daha önce para cezası uygulanan bu yapılaşmalar için artık hapis cezası da verilecek.

Sabah