11 Recep 1440 | 18 Mart 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Köy yumurtasına yeni standartlar getirildi

Son Güncelleme: 17 EYLÜL 2015 - TSİ 10:17

250 tavuğu olan üreticileri kapsayan yönetmeliğe göre, yumurtanın üretim tarihi belli olacak. Küçük üretici de büyükler gibi hijyen standardı sağlayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle ‘köy yumurtası’ suistimallerinin de önüne geçilecek. Sektör temsilcileri ise bir yandan, “Vatandaş gerçek köy yumurtasına ulaşacak” değerlendirmesini yaparken, diğer yandan tabana yönelik hazırlanan kriterlerin köylüyü zora sokacağını söylüyor. Sistemin doğru şekilde sürdürülebilmesi için köylünün örgütlenmesi gerektiğine vurgu yapan üretici, nihai tüketiciye ulaşacak köy yumurtasının çiftlik yumurtasına göre yüzde 40 daha pahalıya satılacağını belirtiyor.

Kümesindeki tavuklardan elde ettiği yumurtaları doğrudan tüketiciye veya bakkal gibi işletmelere satan küçük üreticiler için yeni standartlar geldi. Buna göre yumurta üzerinde üretim tarihi olacak ve en fazla 21 günde tüketici ye ulaştırılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kendi kümesindeki tavuklardan elde ettiği yumurtaları doğrudan tüketiciye veya bakkal gibi işletmelere satan küçük üreticiler için yeni standartlar getirdi. Tarım Bakanlığı’nın ‘Küçük Miktardaki Yumurtanın Doğrudan Arzına Dair Yönetmeliği’ önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, az miktarda yumurta satan üreticiler de Tarım Bakanlığı’ndan izin alacak. Bu tip satış yapan küçük üreticilerin en fazla 250 tavuğu olabilecek. Yumurtalar için kuş gribi gibi hastalık vakalarına karşı büyük işletmelerin aldığı tüm tıbbi, veteriner ve hijyen önlemlerini almakla yükümlü olacak.

Dünya