21 Safer 1441 | 20 Ekim 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Sürücü adayları kurslarda direksiyon eğitimi alamıyor

Son Güncelleme: 10 OCAK 2013 - TSİ 12:07

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konan ve sürücü kurslarının kursiyer kayıtlarını bildirmesi için zorunlu tutulan Modül Sistemi, ehliyet almak isteyen vatandaşların direksiyon derslerine girememesine sebep oluyor. 
Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan denetimler sonucunda belirlenen problem giderilmezken; sürücü kursları yetkilileri ise problemin bir an önce çözülmesini istiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı 2012 Mayıs ayında yayınladığı genelge ile Türkiye’deki sürücü kurslarına, sürücü adaylarının eğitme başladığı ilk gün, direksiyon eğitimi derslerini 45 gün önceden bildirmelerini zorunlu tuttu. Yeni sisteme göre kursiyerler belirli saatler arasında direksiyon eğitimlerini tamamlama zorunda. Ancak, kamuda veya özel sektörde çalışan kursiyerlerin, çalışma saatleri dikkate alınmadan, 45 gün öncesinden planlan bu sistem, ehliyet almak isteyen binlerce adayın derslere gidememesine sebep oldu. Sürücü kursları sorunun farkında, gerekli düzenlemelerin yapılması için yetkili kuruluşlar ile de görüşüldü. Sürücü kursları, sorunun çözümünü beklerken, Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir genelge çıkardı. Yeni yayınlanan genelgeye göre de kursların modül eğitim sistemini tam anlamı ile uygulayıp uygulanmadığı denetlenecek. 
Uygulanan yeni sistemdeki aksaklıklar hakkında bilgi veren Sürücüler Kursu Derneği Başkanı Süleyman Sert, bu planlanan eğitim sisteminin afakî kaldığını savundu. Direksiyon derslerinin bire bir uygulanması gereken bir eğitim olduğunu kaydeden Sert, yeni sistem ile kursiyerlere eğitim saatlerinin gelemeyeceği zaman dilimlerine rastladığını bildirdi. 
Bakanlıkça yapılan denetimlerde de bu husus tespit edildiğini kaydeden Sert, “Sivil Toplum Kuruluşları olarak modülün bu şekilde işletilmesinin doğru olmadığını ifade etmiştik. Yetkililerimiz de bu işin uygulamada olmayacağını bilmektedirler. Gelinen noktada hem kurslar hem de kursiyerler zarar görmektedirler.” diye konuştu.