9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Afganistan'da protesto gösterileri devam ediyor

Son Güncelleme: 24 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:13

Afganistan'daki bir Amerikan askeri üssünde Kur'an-ı Kerimler ve diğer dini kitapların yakılmasının ardından başlayan protestolar sürüyor. Afgan yetkilileri, ülkenin doğusundaki üç vilayette gösterilerin devam ettiğini belirtti.
Lagman vilayetinin merkezinde 2 binden fazla kişinin toplandığı, Logar vilayetinin Koşi bölgesinde yaklaşık 500, Celalabad'da da yüzlerce kişinin gösteri yaptığı kaydedildi. Gösterilerin barışçı bir şekilde devam ettiği ifade edildi.
Bu arada Uluslararası Af Örgütü, son üç yılda yaklaşık 500 bin Afgan vatandaşının çatışmalar ve doğal afetler sonucu evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.  Örgüt, yayımladığı 100 sayfalık son raporunda, 35 bin kişinin başkent Kabil'deki geçici kamplarda yaşadığını belirtti.  2011'in ilk altı ayında çatışmalar nedeniyle 91 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydeden örgüt, evsiz kalanların sayısının 2010'un ilk yarısındakine oranla yüzde 46 oranında arttığını söyledi. Bu yıl son 15 yılın en soğuk kışını yaşayan ve yoğun kar yağışının etkili olduğu Afganistan'da her gün yaklaşık 400 kişi, kamplara sığınıyor.
Örgüt, binlerce kişinin kamplarda dondurucu soğuk ve açlıkla mücadele etmeye çalıştığını belirtti.
MİLLİ GAZETE