5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Hacı adayları gün saymaya başladı

Son Güncelleme: 4 EYLÜL 2013 - TSİ 10:59

Bu yıl hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adayları, gün saymaya başladı. İlk kafilenin 12 Eylül'de yola çıkacağı kutsal yolculukta son kafilenin 9 Ekim'de yurttan ayrılacağı belirtildi.
Kabe'deki genişletme çalışmalarından dolayı Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın kota indirimine gitmesinden dolayı ikinci bir kuranın çekildiği  2013 yılı hac organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek hacı adayları için heyecan sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri  
Genel Müdür Vekili Ergun Yücel, yaptığı açıklamada, hac takvimiyle ilgili çalışmaların Bakanlıklararası Hac Kurulu tarafından belirlendiğini,  bu sene Türkiye'den ilk hac kafilesinin 12 Eylül'de yola çıkacağını söyledi. Kafilelerin gidişlerinin 9 Ekim'e kadar devam edeceğini ifade eden Yücel, kutsal topraklardan dönüşlerin 19 Ekim'de başlayacağını ve 10 Kasım'a kadar süreceğini ifade etti.

Hacı adaylarının kutsal topraklarda çok uzun süre kalmasından dolayı yaşanan sıkıntıları dikkate alan Diyanet, bu yıl süre 40 günü aşmayacak şekilde ayarladı.

 "Hiçbir hacı kafilemizin Suudi Arabistan'daki kalış süresi 40 günü geçmeyecek. Geçmişte bu 52-56 güne kadar gidiyordu. Bu da bu sene yapılan ilklerden birisidir." diyen Yücel şunları söyledi:

"Türkiye'nin hac kontenjanı 74 bin olarak belirlendi. Ancak Suudi Arabistan'ın hac kotalarında indirime gitmesi nedeniyle bu yıl 59 bin 200 kişi kutsal topraklara gidebilecek. Bu rakamın yüzde 60'lık kısmı Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla yüzde 40'ı da şirketlerle hacca  gidecek."

haber7.com