23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tehlikeli oyuna karşı ebeveynlere 'zaman dilimi' uyarısı

Son Güncelleme: 8 ŞUBAT 2019 - TSİ 10:24

Sosyal İletişim Uzmanı Levent Eraslan, çocukları beli görevlere ve nihayetinde ölüme dahi sürükleyebilen dijital oyunlarla ilgili olarak ailelere uyarılarda bulundu.

Eraslan, "Dijital illüzyon malzemesi olarak kullanılıyor. 50 aşamalık bir süreç içinde çocuklar kolaydan zora, basitten karmaşığa çeşitli görevleri yerine getiriyor. Maalesef ki oyunun son basamağında çocuklar kendi canına kastedilerek bir dijital illüzyonun içine sokuluyor. Dünya genelinde bu sözde oyundan 130'a yakın ölüm vakası görüldü. Çocuklar kendini gösterme, onanma, takdir görme ihtiyaçlarını sosyal ağlarda gidermeye çalışıyor. Farkına varmadan bağımlılık sürecine giriliyor" dedi.

"Çocukların internet bağlantılarını merak edin"

Eraslan, bu oyun konusunda anne ve babaların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Bu oyuna dahil olan çocuklarda ani motivasyon kaybı ve hırçınlık, günlük sosyal hayatın dışına çıkma, sürekli odasında kalma gibi değişimler görülebildiğini aktararak, "Kriminal zaman dilimi var. Bu, gece saat 02.00 ila 05.00 arasındadır. Bütün online suç bağlantılarının hepsi söz konusu saatlerde oluyor." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, anne ve babalara, çocuklarının gece yaptığı internet bağlantılarını merak etmelerini önerdi.
Çocukların hiç olmadık şekilde suç dünyasına sanal ortam aracılığıyla girebildiğini dile getiren Eraslan, "Çocukların bu tür oyunlara kapılmaması için mutlaka onanması, takdir görmesi, yaptıklarının pekiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çocuklar sanal ortamlarda kendini gösterme yoluna gidebiliyor." değerlendirmesini yaptı.

İnternette meydan okumalara dikkat!

Eraslan, dijital illüzyon malzemesi olarak kullanılan 12 oyun daha saptadıkları bilgisini vererek, şunları kaydetti:

" Meydan okuma oyunları var. '72 saat’ , '48 saat ' olarak nitelendirilen oyunlarda çocuk ortadan kayboluyor ve ebeveynleri çocuklara bir şey oldu diye üzüntüsüne kapılıyor. Cesaret oyunları var. Bunlarda da çocuklar kendilerine olmadık şekilde zarar verici işlemler yapıp bunları paylaşıyor."

Dr. Levent Eraslan, anne ve babaların söz konusu oyunlarla karşılaştığında derhal emniyet güçlerine ekran görüntüsünü göndermelerini önerdiklerini sözlerine ekledi.

AA