5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Belgesiz yabancıya seyahat izni yok!

Son Güncelleme: 13 TEMMUZ 2017 - TSİ 11:22

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’deki yabancıların izinsiz il değiştirdiklerini ve mobilitelerinin (hareketlilik) arttığını tespit ederek uyarıda bulundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yazılan yazıda, Türkiye’de bulunan yabancıların izinsiz şekilde il değiştirdiklerini bildirerek, “Göç idaresi Müdürlüklerimize yapılan başvurularda, ülkemizde bulunan yabancıların genelge ve yazılarımızla bildirilen usul ve esaslara aykırı olarak izinsiz şekilde il değiştirdikleri ve mobilitelerinin arttığı tespit edilmiştir” denildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yazılan yazıda, ülke içinde yolcu taşımacılığı yapan tüm taşıyıcıların (kara, deniz, hava ve demir yolu) seyahatleri için geçerli belge veya izni olmayan yabancılara hizmet sağlamamalan konusunda yeniden bilgilendirilmesi, kolluk görevlileri tarafından yapılan denetim ve uygulamalarda anılan belge ve izinlerin kontrol edilmesi, havalimanları, terminaller vb. yerlerde gerekli belge kontrollerinin yapılarak ilgi mevzuata aykırı hareket eden firmalar ve kuruluşlar hakkında gerekli yaptırımların uygulanması, yabancıların Türkiye içinde usule aykırı seyahatlerinin engellenmesi istendi. Yazıda, valiliklerin de konuyla ilgili gerekli görülecek tedbirleri alması istendi.

Hizmet sağlamayacak

Ulaştırma Bakanlığı’nın genelgesine göre, ülke içinde yolcu taşımacılığı yapan tüm taşıyıcılar, seyahatleri için geçerli belge veya izni olmayan yabancılara hizmet sağlamayacak.

Milliyet