16 Şevval 1440 | 19 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Pediatristler çocukların hayal gücünü geliştirecek oyuncakları öneriyor

Son Güncelleme: 5 ARALIK 2018 - TSİ 09:44

Pediatristlere göre, pahalı elektronik oyuncaklar yerine çocukların hayal gücünü geliştirecek oyuncaklar tercih edilmeli. Bulmaca, boyama kitapları, toplar ve hatta boş karton kutu çocukları geliştiren oyuncaklar arasında.

"Bir karton kutu ev haline getirmek veya üzerine bir şeyler çizmek için kullanılabilir" diyen Dr. Alan Mendelshon, küçük yaştaki çocukların oyuncak seçimiyle ilgili yeni bir raporun ortak yazarlarından.

Yayımlanan bir raporda, elektronik ürünlerin yoğun bir şekilde kullanılması çocukların konuşma ve dil gelişimini engelleyebiliyor.

Ayrıca çalışma, ABD'li çocukların yüzde 90'ından fazlasının mobil cihaza eriştiğini ve çoğunun 1 yaşından önce kullanmaya başladığını ortaya koydu.

Çocuk doktorları, çocukların 2 yaşına kadar ekran karşısında zaman geçirmemesini, 2 yaş üstünün ise günde 1 saatten az zaman geçirmesi gerektiğini açıklıyor.

Ekran karşısında geçirilen zamanın çocukları altüst ettiğini anlatan Dr. Mendelsohn, aynı zamanda bu sürenin sınırlandırılmasının ve kontrol edilmesinin zor olduğunu belirtti.

TRT Haber