13 Zilka'de 1440 | 16 Temmuz 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Karatay 'modern buğday'a karşı uyardı

Son Güncelleme: 7 KASIM 2018 - TSİ 11:34

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Canan Karatay, modern ve cüce olarak tabir edilen buğdayın tüketimiyle hastalıkların arttığını söyleyerek, modern buğdaydan yapılan ekmeğin tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Karatay, "Modern cüce buğday hayatımıza girdiği günden itibaren hastalıklar inanılmaz derecede artış gösterdi. Bağırsaklarda yaşanan sorunlar ve buna bağlı hastalıklar da arttı. Modern buğdaydan yapılan ekmekler tüketilmemeli. Onun yerine siyez unundan yapılan ekmekler tüketilmeli" dedi.

Diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıkların 90'lı yıllardan sonra yaygınlaştığını hatırlatan Karatay, sağlıklı beslenerek tüm hastalıkların önlenebileceğini kaydetti. Yiyeceklerin hakiki ilaçlar olduğunu anlatan Karatay, "Hastalıklardan korunmak için ilaçlara değil sağlıklı besinlere sarılmamız gerekiyor." dedi.

Karatay ayrıca: "Ambalajlı ürünler, pirinç, makarna, patates kızartması, unlu mamullerden uzak durmak gerekiyor. Aksi takdirde felç, gözde katarak, damar sertliği, kalp krizi, Parkinson ve Alzheimer, depresyon gibi hastalıkların görülmesi kaçınılmaz" diye konuştu.