9 Şaban 1441 | 2 Nisan 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran, ABD'yi şikayet edecek!

Son Güncelleme: 6 ARALIK 2012 - TSİ 11:29

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, dün İran Körfezi'nden hava sahalarını ihlal eden ABD'ye ait bir insansız hava aracı ele geçirdiklerini söyledi. Salihi, ABD'yi hava sahalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ilgili uluslararası kurumlara şikayet edeceklerini belirtti.
İngilizce yayın yapan İran devlet televizyonu "Press TV"nin haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, "ABD'ye resmi olarak tepkimizi ilettik ve sınırlarımızı savunmak için her türlü adımı atacağımızı söyledik" dedi.
ABD'yi bu konuda daha önce de uyardıklarını dile getiren Salihi, Washington'un hava sahası ihlalini kabul etmediğini söyledi.
"ScanEagle" tipi ABD insansız hava aracını yakaladığını iddia eden İran Devrim Muhafızları da bugün bir açıklama yaptı. Açıklamada ele geçirdikleri insansız hava aracının Boeing'in kardeş kuruluşu "Insitu" tarafından üretilen uzun menzilli bir araç olduğu belirtildi.
İran Körfezi'nde kendi hava sahaları içinde yakaladıkları ABD insansız hava aracının, İran'la ilgili askeri istihbaratın yanı sıra, petrol alanları ve İran'ın petrol ihraç ettiği rafinerilerle ilgili bilgi toplamaya çalıştığı söyledi.
Açıklamada, ABD'nin "ne tür bir istihbarat" peşinde olduğunu, yakaladıkları insansız hava aracını inceledikten sonra ortaya çıkaracakları da vurgulandı.