19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Tekstil pamuk ipliğine bağlı

Son Güncelleme: 4 MART 2014 - TSİ 10:31

Türkiye’de pamuk üretiminin düşmesi ve çiftçilerin başka ürüne yönelmesi tekstilcileri korkuttu. TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı, “Eğer devlet önlem almazsa 2015’te sektörde büyük bir pamuk sıkıntısı yaşanabilir” diye konuştu.

Türkiye’de son 3 yılda pamuk üreticilerinin bir bölümünün mısıra yönelmesi, kütlü pamuk üretimini yüzde 12,8 azaltırken, yaşanan düşüşün sancıları tekstil sektöründe hissedilmeye başlandı. Maliyetler hızla artarken, pamuğun geçen yıla göre fiyatı pek fazla değişmedi. Dünya borsalarında da pamuğun fiyatı kilo başına 86 centten işlem görürken, 1 yıldaki fiyat yükselişi yüzde 3 ile sınırlı kaldı.  

Çin ve Hindistan gibi tekstil alanında rekabet edilen ülkelerin de pamuk stoklamasıyla beraber 2015’te Türkiye’de ‘pamuk’ sıkıntısı yaşanabileceğini ifade eden Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği (TİGSAD) Başkanı İrfan Özhamaratlı, üretimin düşmesine rağmen ihtiyaçların bir hayli arttığını söyledi. Türkiye’nin gelecek yıl dünyada da pamuk bulamayabileceğini dile getirten Özhamaratlı, “Çin ve Hindistan gibi tekstil alanında rekabet ettiğimiz ülkeler ellerindeki pamuğu stokluyor. Çünkü pamuk stratejik bir konumda. Pamuk işlendiği zaman katma değer sağlayan bir ürün” diye konuştu. Tekstil sektörünün 1.5 milyon ton pamuğa ihtiyaç duyduğunu belirten özhamaratlı, Türkiye’deki üretimin ihtiyacın sadece 3’te 1’ini karşıladığını söyledi. Yaşanan kuraklık döneminin de pamuk üretimini düşürmesi halinde tekstilcinin büyük sıkıntılar yaşayacağını kaydeden Özhamaratlı, “Üretim rakamları gerçekleri yansıtmıyor. Çünkü tekstilde kullanılan pamuğun işlenmesi gerekiyor. İşlenen pamuğun da kütlesi kayboluyor” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden en çok Türkiye etkileniyor

Son yıllarda tekstil sektörünün gelişimi sonucu hammadde ihtiyacı arttığı halde pamuk ekim alanlarında daralma görüldüğünü söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Türkiye, dünyada pamuk üretim ve dış ticaretinde ortaya çıkan gelişmelerden en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor. 2010’da Çin ve Hindistan’da gelişen olumsuz hava koşulları nedeniyle üretimdeki düşüş dünya fiyatlarının yükselmesine sebep olmuştu” diye konuştu. Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan da, pamuğun ülkeye getirdiği katma değerin, mısıra göre ortalama yüzde 30-60 arasında daha fazla olduğunu söyledi.

Hürriyet