5 Şevval 1439 | 19 Haziran 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Türk hacı adayları 5 saat bekletildi

Son Güncelleme: 23 EKİM 2012 - TSİ 10:47

Irak vizesi almadıkları gerekçesiyle Suudi Arabistan sınırından geri çevrilen ve 2 gündür Irak'ın kuzeyinde bekletildikten sonra vizeyi alıp yola çıkan yaklaşık bin 500 Türk hacı adayının, Tikrit şehri yakınında 5 saat bekletildiği bildirildi.
Musul şehrinde Irak güvenlik güçleri tarafından bekletildikten sonra bu sabah yola çıkan 500'e yakın otobüsteki yaklaşık bin 500 Türk hacı adayının geçişinin, Bağdat'ın 175 kilometre kuzeyindeki Tikrit şehrinde Irak askerleri tarafından bir süre engellendiği ileri sürüldü.
Hac kafilesinde bulunan öğretmen Mehmet Abi, AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, Musul şehrinden öğleden önce yola çıktıklarını, akşam yerel saatle 17.00'de Tikrit'e geldiklerinde Irak askerleri tarafından bir kontrol noktasında tekrar durdurulduklarını, kimlik ve vize kontrolü yapıldığını söyledi.
Abi, ''Kontrol noktasında yapılan kimlik ve vize kontrolü 5 saat sürdü. Askerler, kafilemizi 15'er otobüslük konvoylar halinde göndermeye başladı. Askerler, bize Tikrit'ten sonraki kontrol noktalarında durdurulmadan geçebileceğimizi söylüyor. Yolda bazı yerlerde 2 kilometrede bir, bazen 30 kilometrede bir kontrol noktası bulunuyor. Kontrol noktalarındaki denetimler biz çok geciktiriyor ve yoruyor'' dedi.
Bu arada Irak Başbakanı'nın basın danışmanı Ali Musavi, Türk hacı adaylarının işini kolaylaştırmak için Gaziantep'teki Irak Başkonsolosluğu'nun 24 saat içinde 4 bin Türk hacı adayına vize verdiğini bildirdi.
Irak üzerinden Suudi Arabistan'a hac farizasını yerine getirmek için 6 bin Türk hacı adayının Irak topraklarında bulunduğu ve 2 bin Türk hacı adayının da Türkiye'den Irak'a geçiş yapmak için beklediği belirtildi.

Milli Gazete