16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Sanayi üretiminde sürpriz düşüş

Son Güncelleme: 11 ARALIK 2012 - TSİ 12:08

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi ekimde eksi çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretim endeksi ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı.
Ortalama sanayi üretim artışı yılın ilk 10 ayında yüzde 2,1 oldu. Piyasada beklenti sanayinin 2-2,5 daralması yönündeydi. Uzmanlar toplam sanayi üretiminin ihracata dayalı neredeyse bütün sektörlerde görülen düşüşlerin etkisiyle gerilediğini ve verilerin Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda elini güçlendirdiğini ifade etti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6, takvim etkisinden arındırılmış endeks ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azaldı. Sanayi üretimi Ekim 2011’de yüzde 7,5 artmıştı. Dün açıklanan üçüncü çeyrek büyüme ve sanayi üretimi verisinin beklentilerin oldukça altında gelmesinin ardından Merkez Bankası’ndan faiz indirim beklentilerinin artmasıyla gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,75’e kadar geriledi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, bu yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9, imalat sanayii sektörü endeksi yüzde 5,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 5,1 azaldı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, ekim ayında yıllık bazda fazla düşüş yüzde 5,9 ile imalat sanayii endeksinde gerçekleşti. Bu dönemde, yıllık bazda ara malı imalatı endeksi yüzde 7,4, dayanıksız tüketim malı imalatı endeksi yüzde 3,5, enerji endeksi yüzde 2,4, dayanıklı tüketim malı imalatı endeksi yüzde 8,8, sermaye malı imalatı yüzde 7,2 geriledi.