6 Rebi'ül-ahir 1440 | 14 Aralık 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Asgari ücretteki kesinti kanunla kaldırılacak

Son Güncelleme: 8 KASIM 2017 - TSİ 09:57

Asgari ücret seviyesi yılın son aylarında asgari ücretlilerin bir üst vergi dilimine girmelerine yol açıyor. Bu da ücretlinin eline geçen paranın eksilmesine neden oluyor. Meclis gündemindeki Torba Kanun bu kaybı önlemeye yönelik düzenleme getiriyor.

Mevcut asgari ücret seviyesi yılın son aylarında asgari ücretlilerin bir üst vergi dilimine girmelerine yol açıyor ve yeni vergi dilimi söz konusu kişilerin ellerine geçen parada kayıp yaşanmasına sebep oluyor.

Meclis gündemindeki Torba Kanun asgari ücretteki bu kaybı önlemeye yönelik düzenleme getiriyor. Torba Kanun’un bununla birlikte mesleki yeterlilik belgesi almak için gereken sınav ücretine, işsizlik ödeneğinin ödenme gününe ve şehit yakınlarına sağlanan istihdam hakkının genişletilmesine yönelik de düzenlemeler getirmesi bekleniyor.

Ücreti etkiledi

Bugüne kadar asgari ücret belirli bir sınırın altında kaldığı için asgari ücretli hiçbir şekilde üst vergi dilimine girmiyordu. Asgari ücretin artması, asgari ücretlilerin de yüksek vergi dilimine girmelerine sebep oldu.

Eylül ayından itibaren yapılmaya başlanan ek kesinti asgari ücretin netinin 1.404,06 TL’nin altına düşmesine yol açtı. Yıllık geliri 13 bin TL’nin üstünde olan kişiler yüzde 15’lik vergi diliminin kapsamından çıkarak, yüzde 20’lik dilime girdiler. Asgari ücretli, eylül ayıyla birlikte yüzde 20 üzerinden vergilendirilmeye başlandı.

Net rakam azalınca, eksikliğin giderilmesi ve asgari ücretin net 1.404,06 TL’ye ulaşması için yeni bir düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

Kayıplar karşılanacak

Düzenleme ile eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında 1.404 TL’nin altında ücret alan bekâr asgari ücretlilerin kayıpları, asgari geçim indirimine ilave edilerek telafi edilecek.

Ücret telafisi yalnızca bekâr asgari ücretlileri kapsayacak ve ücretin 1.404 TL’nin altına inen kısım telafi edilecek.

Bunun dışında, asgari ücretlilerde eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında vergi dilimi nedeniyle yaşanan kayıplar telafi edilmeyecek.

Milliyet