23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...03.07.2017

Son Güncelleme: 3 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:30

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Türk ve Suud Devlet liderlerinin Hamburg’da yapılacak G20 zirvesi sırasında başbaşa bir görüşmede biraraya gelmeleri bekleniyor.

Suudi Arabistan içinde bulunduğu ekonomik zorlukları aşmak için, ülkede bulunan yabancıların aile fertlerinden aylık harç alınması uygulamasına temmuz ayı başı itibariyle başlıyor. 2020 Strateji belgesi kapsamında gündeme gelen uygulamaya göre, ülkede çalışma izni olan yabancılar, beraberlerindeki aile fertlerinin her biri için aylık olarak 27 ABD doları tutarında harç ödemek zorundalar. 2020 yılına kadar kademeli olarak artırılacak olan bu harç her bir aile ferdi için   108 ABD dolarına kadar yükselecek.

Birleşik Arap Emirlikleri

Amerika Birleşik Devletleri, körfez ülkeleri ile Türkiye ve Ortadoğu orijinli uçuşlarda uyguladığı kabin içine sınırlı evsaf ve nitelikte elektronik cihaz alımı ile ilgili uygulamayı Abu Dhabi havalimanından yapılan uçuşlar için kaldırdı. Bundan böyle Abu Dhabi’den ABD’ye uçacak yolcular kabinlere dizüstü bilgisayarları da dahil istedikleri diğer elektronik haberleşme ve araçlarını alabilecekler. Abu Dhabi Havalimanında artırılan güvenlik seviyesine bağlı olarak alınan bu kararın yakında Dubai havalimanları için de esnetilmesi bekleniyor.

BAE Enerji Bakanı, petrol üretiminin düşürülmesi ile ilgili olarak, OPEC içinde veya dışında Temmuz ayında veya sonrasında planlanmış bir görüşme olmadığını açıkladı.   

Dubai’de önümüzdeki beş yıl içinde insansız uçan taksilerin hizmet verebileceği duyuruldu. Dubai Ulaştırma İdaresi tarafından yapılan açıklamada, cep telefonları ile yönlendirilebilecek insansız hava araçlarının, şehir içi ulaşımda kullanılmasının hayal ve uzak olmadığı vurgulandı. Öte yandan Dubai’de sürücü belgelerinin değiştirilmesine başlanıyor. Yeni sürücü belgeleri vatandaşlar için iki yıl, yabancılar için ise 5 yıl geçerli olacak.

Birleşik Arap Emirliklerinde önümüzdeki Kurban Bayramı için çalışanlara üç günlük resmi ve ücretli izin verileceği açıklandı. Kurban Bayramının bu yıl 1 eylül tarihinde idrak edilmesi öngörülüyor 

Umman

Umman’da asbestli ürünlerin ithalatı yasaklandı. İlgili bakanlık insan ve çevre açısından zararlı etkilere sahip olan asbestli ürünler için daha tavizsiz bir yol izleyeceklerini açıkladı.

Umman’da hükümet, vatandaşlarından yabancıların iş değişikliği yapabilmeleri için, kefillerinden izin almaları ile ilgili uygulamaya ilişkin görüşlerini toplamak amacıyla bir kamuoyu araştırması düzenledi. Araştırmaya katılanların çoğunluğu, iş değişikliğinin kefilin iznine bağlanmasının kendileri açısından bir sorun teşkil etmediğini ifade ettiler. Daha önce uygulanan bu sistem kaldırılmış fakat iş dünyasından gelen baskılar nedeniyle yeniden çalışma hayatının gündemine gelmişti.

Kuveyt

Kuveyt sadece ülkedeki yabancıların ikamet etmesi için 20.000 nüfuslu yeni bir şehir projesi başlattı.  Körfez bölgesinde bir ilk olarak sadece yabancıların yasayacağı böyle büyük bir yerleşim alanı projelendirilirken,  daha önceki özetlerimizden hatırlanacağı gibi, Kuveyt ilk kez yabancıların kamuya ait sağlık tesislerinden faydalanmalarına da sınırlama getiren ilk ve tek körfez ülkesi idi.  

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel