22 Muharrem 1441 | 21 Eylül 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

ABD'de Hortum

Son Güncelleme: 21 MAYIS 2013 - TSİ 17:26

ABD'de devasa bir hortumun Oklahoma City'yi savaş alanına çevirmesi sonucu en az 24 kişi öldü, 70'i çocuk 145 kişi de yaralandı. Yol açtığı inanılmaz yıkımın boyutu fırtına dindikten sonra ortaya çıktı.

Hızı zaman zaman saatte 320 kilometreyi bulan ve 3,5 kilometre genişliğe ulaşan hortum sebebiyle yüzlerce ev yerle bir oldu, araçlar hurdaya döndü. Ölü sayısı daha önce resmen 51 olarak açıklansa da gayriresmi olarak 91 sayısı telaffuz edilmişti. Enkaz altından çok sayıda cesedin çıkacağı endişeleri de dile getirilmişti. Ancak daha sonra 24 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ölü sayısının mükerrer sayımlardan dolayı daha  yüksek açıklandığı belirtildi. 

 

Bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi gönderildi. Enkaz altındaki arama çalışmalarının gece boyu süreceği kaydedildi. 
Hortum, Oklahoma City'nin alt yapısını da felç etti. Bölgede elektrik ve telefon hatlarının yanı sıra ulaşım da olumsuz etkilendi. Moore bölgesinde evlerin yerle bir olduğu, arabaların üst üste hurda olarak yığıldığı ve ağaçların dahi kökünden sökülerek kasırgada sürüklendiği görüldü. 
Oklahoma City'yi 1999 yılında da büyük bir hortum vurmuş, saatte 486 kilometre hızla esen rüzgar dünya tarihinin en şiddetli kasırgası olarak kayıtlara geçmişti.

Dünya Bülteni