22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Filipinler'de başkent sular altında

Son Güncelleme: 8 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:59

Geçen hafta Saolo Kasırgası'nda oluşan sel sularında 53 kişinin hayatını kaybettiği Filipinler'in başkenti Manila'da dün etkili olan sağanak yağışlar yine hayatı felç etti.

15 milyon nüfuslu başkentte aynı aileden 8 kişi hayatını kaybetti. Quezon bölgesinde yaşayan ailenin toprak kayması sonucu öldüğü açıklandı. Ölü sayısının artmasından endişe eden yetkililer çok sayıda kişinin de kaybolmasından korkulduğunu açıkladı. Başkentin neredeyse tamamını metrelerce yükseklikteki sular altında bırakan seller nedeniyle 20 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haikui Kasırgası yolda

Afet Önleme Kurumu sözcüsü, çok sayıda vatandaşın kurtarılmak üzere yüksek yerlerde beklediğini, ancak sel sularının debisi çok yüksek olduğu için kurtarma ekiplerinin bu noktalara ulaşamadığını belirtti. Kentte eğitime ara verilirken finans kuruluşları ve çok sayıda devlet dairesi de hizmet veremedi. Bazı mahallelere, trafolar su altında kaldığı için elektrik verilemedi. Meteoroloji uzmanları ise Haikui Tayfunu'nun ülkeye yaklaştığı uyarısında bulundu. Alçak kesimlerde oturanların önlem almaları istendi.

Çin de alrma geçti

Son yılların en şiddetli doğa olaylarından birisi olması beklenen "Haikui Tayfunu"na karşı Çin de alarma geçti. Ülkenin doğusundaki Şanghay'da 200 bin kişinin, Ciciang eyaletindeyse 130 bin kişinin tahliye edileceği, 30 binden fazla geminin limanlarda koruma altına alınacağı duyuruldu. Haikui'nin bu akşam ulaşması beklenen Çin'de bir haftada Damrey ve Saola tayfunlarının yol açtığı şiddetli yağışlardan dolayı toplam 23 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Sabah