19 Safer 1441 | 18 Ekim 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Doğu Akdeniz’de sıcak tatbikat

Son Güncelleme: 5 KASIM 2014 - TSİ 12:11

Doğalgaz arama krizi ile suların ısındığı Doğu Akdeniz’de Türk Deniz Kuvvetleri NATO, ABD, İngiltere ve Pakistan deniz kuvvetleri unsurlarının da katılacağı bir tatbikat düzenleyecek.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail’in enerji hamlesi başlattığı Doğu Akdeniz’de Türk Deniz Kuvvetleri uluslararası bir tatbikat gerçekleştirecek. NATO, ABD, İngiltere ve Pakistan’ın da katılacağı ‘Mavi Balina - 14’ tatbikatında, 9 savaş gemisiyle yer alacak olan Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın enerji aramalarına cevap için bu bölgeyi seçtiği öğrenildi.

Türk gemileri izledi

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin varlığını hatırlatma amacı taşıyan tatbikat 6-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. 2010’da Doğu Akdeniz’de son dönemde bulunan en büyük enerji yataklarından biri keşfedilmişti. Kıbrıs Adası, Lübnan ve İsrail arasındaki parseli İsrail’in de desteğini alarak tek taraflı olarak “Münhasır Ekonomik Bölge” ilan eden Güney Kıbrıs, bölgede petrol ve doğalgaz aramalarına başlamıştı.

18 savaş gemisi, 7 uçak katılacak

Tatbikatta denizaltı savunma manevraları yapılması planlanırken, vurucu gücü ise Türkiye oluşturacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 3 fırkateyn, 2 korvet, 4 denizaltı, 3 deniz karakol uçağı, 3 deniz helikopteri ve 1 lojistik gemisi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 2 bot tatbikatta aktif görev alacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2 savaş uçağı da tatbikata katılacak. Ayrıca Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ve VLF BAFA (Denizaltı Cevapsız Yayım İstasyonu) tatbikatta bulunacak.

Milliyet