23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Merkez'den açıklama: 2012 TL'nin yılı olacak

Son Güncelleme: 6 OCAK 2012 - TSİ 16:45

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012 yılında TL'ye yatırım yapanların hep kazanacağını kaydetti. Erdem Başçı, 2012'nin TL'nin dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralarından birisi olduğu bir yıl olacağını söyledi. Başçı, ''Merkez Bankası bu yıl TL'nin değer kazanmasına izin verecek'' dedi.

Başçı, ''1 dolar 1 TL olsaydı Türkiye için büyük bir risk oluşurdu'' dedi. Erdem Başçı, ''Merkez Bankası'nın birinci önceliği enflasyonun oldukça düşük seviyede ve istikrarlı olması'' diye konuştu.
''Cari açığa ilişkin aldığımız tedbirlerin hepsi cevap verdi ve başarıya ulaştı'' diyen Başçı, cari açığın aşırı kredi büyümesinden kaynaklandığını ve aşırı kredi büyümesini kademeli olarak yavaşlatmayı başardıklarını bildirdi.

Merkez Bankası'ndan yeni uygulama
Merkez Bankası bugünden itibaren gerek gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceğini duyurdu.
Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, 5 Ağustos 2011 tarihinden itibaren bankanın gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlamaya başlandığı anımsatıldı.
Bugünden itibaren gerek gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceğinin belirtildiği açıklamada, ''Gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır'' ifadelerine yer verildi.
Bankalar verdikleri teklif tutarlarını ve fiyatlarını ihale süresince değiştiremeyecek. Satımı yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacak. İhalenin kesildiği fiyatta birden fazla teklif olması halinde dağıtım oransal olarak yapılacak. İhale yükümlülüğünü yerine getirmeyen bankalara Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı çerçevesinde müeyyide uygulanacak.''
TRT