14 Cemaziyelevvel 1440 | 21 Ocak 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Türkiye'nin farklı yerlerinde iftar coşkusu

Son Güncelleme: 29 MAYIS 2017 - TSİ 09:29

Türkiye’den ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda kişi, Hazreti Halid Eba Eyüb El Ensari Hazretleri'nin huzurunda iftar açmak ve Eyüp Sultan Camisi'nde teravih namazı kılmak için bir araya geldi.

Dualarla başlayan iftar programında, 3 bin 500 kişi birlikte orucunu açtı.

30 bin kişi ilk iftarını Sultanahmet'te açtı

binlerce kişi saatler öncesinden Sultanahmet Meydanına gelerek hazırlanan masalara ve çimenlerin üzerine oturarak iftar vaktini bekledi. Belediye ekiplerinin, hazırlanan iftarlıkları vatandaşlara dağıtmasının ardından geleneksel top atışı ve ezanla birlikte binlerce kişi iftarını açtı.

Kamplardaki Suriyeliler ilk iftarlarını yaptı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, barındıkları kamplarda oruçlarını açtı.

Mardin'in Midyat ilçesindeki kapma yerleştirilen Suriyeliler, bir ramazana daha vatanlarından uzakta girmenin hüznünü yaşıyor.

İftar vaktinin yaklaşmasıyla bazı erkekler Kuran okurken, bazıları da yemeğin hazırlanmasında eşlerine yardım etti.

Suriyeliler, kurdukları yer sofralarında ülkelerine özgü hazırladıkları yemeklerle oruçlarını açtı.

Hatay'da ilk iftar

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, ramazan ayının ilk iftarını kaldıkları barınma merkezinde yaptı.

Yangın gözetleme kulesinde ramazanda mesai

İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan Dededağı Yangın Gözetleme Kulesi'nde kesintisiz 24 saat ormanı gözleyen Yener ailesi, oruçlarını telsizden geçilen anonsla açıyor.

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla 750 metre rakımlı kuleye çıkan ve sadece hafta sonu izinlerinde aşağıya inen Yener ailesi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne ait 66 yangın gözetleme kulesi bulunduğunu ve kulelerle sürekli irtibat halinde olduklarını, duman gördüklerinde hemen en yakın ekibi yönlendirdiklerini ifade etti.

AA

Etiketler: ilk iftar