22 Muharrem 1441 | 21 Eylül 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kanada'da 'potansiyel suçlu' yasası!

Son Güncelleme: 8 MAYIS 2015 - TSİ 11:36

Kanada’da kamuoyunu aylardır meşgul eden ve Kanada Gizli Servisi CSİS başta olmak üzere tüm güvenlik makamlarına olağanüstü yetkiler veren anti-terör kanun taslağı yasalaştı.

Özgürlüklere sınırlamalar ve özel hayata dair gizlilik sınırlarını yıkan yasa, bazı toplum kesimlerinde tepki görmesine rağmen, federal parlamentodaki oylamada 96 ret oyuna karşılık 183 evet oyuyla kabul edildi. Oylamada anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti NDP ret oyu kullanırken, Liberal Parti destek verdi. Daha önce mevcut delillere dayanarak bir kişiyi “terör” suçunu gerçekleştireceğine inanarak gözaltına alan güvenlik güçleri için yeni yasa ile artık ihtimaller ve kanaatler de yeterli olacak. Bu tür durumlarda daha önce 3 gün olan gözaltı süresi ise yeni yasa ile 7 güne çıkarıldı.

Vatandaşa muhbirlik teşviki

Yasanın bir başka önemli maddesi ise suçluların güvenlik ve yargı ile anlaşma yapmaları konusunda. Mevcut kanun hükümlerine ve delillere göre, “terör suçunu işleyecek kişilerle” yapılan anlaşma, “terör suçunu” işleyebilecek “şüphelilerle de” yapılabilecek. Bu hükmün, gizli servis CSİS başta olmak üzere tüm güvenlik birimlerine “içeriden istihbarat sağlayacak eleman kazandıracağı” düşünülüyor. Yasada, daha önceden terör suçuyla suçlanmış kişilerin pasaportuna 5 yıllığına el konulması, bu kişiler için elektronik izleme ve yargı alanının dışına çıkmama yasağı da getiriliyor.

Yasa ile CSİS’e terör aktivitelerini izleme ve bozma gücü gerekçesiyle, sosyal paylaşım sitelerindeki hesapların yanı sıra “şüphelilerin” tüm e-mail hesaplarına erişim yetkisi veriliyor. Bu yetkiyi, Kanada içinde ve dışında kullanma hakkına sahip olacak CSİS, bununla her şüphelendiği kişinin, istediği her bilgisine erişebilecek. CSİS ve diğer güvenlik birimleri, radikalleşme şüphesi olan kişilere gönderilmiş mesajlara, arka plan belgelerine, bu kişilerin seyahat planlarına, her türlü banka ve finansal işlemlerine veya tüm posta ve kargo işlemlerine erişip müdahale edebilecek.

Millî Gazete