13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Gazlı içecek, şeker cips reklamlarına ceza

Son Güncelleme: 24 EKİM 2015 - TSİ 10:15

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, geçen yılın 9 ayında Reklam Kurulunun gündeminde 660 dosyanın görüşüldüğünü, bunlardan 579’unun mevzuata aykırı bulunduğunu anlatan Aşcı, “İncelenen dosyaların yüzde 87.7’si neredeyse aykırı bulundu, bunlara da geçen yılın söz konusu döneminde 13 milyon lira idari para cezası kesildi” dedi.

Aşçı, Reklam Kurulunun bünyesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra özel sektörden de temsilcilerin bulunduğunu, bu anlamda Kurulun katılımcı ve paylaşımcı olduğunu söyledi.

Geçen sene en çok bal reklamlarının aykırı bulunduğunu hatırlatan Aşcı, şunları kaydetti: “Geçen sene zirvede bal vardı. Bu yıl biraz daha Sağlık Bakanlığı gibi çalıştık. Bu yıl aykırı bulunan reklamların arasında genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen yağ, yağa dönüşen asitler, tuz, sodyum ve şeker gibi bileşenler içeren cipsler, gazlı içecekler, çeşitli şekerlemeler var. Bunların sağlığa olumsuz etkileri var, çoğunlukla bunlar da evlatlarımıza, yavrularımıza yönelik reklamlardı.”

Cenap Aşcı, yılın 9 ayında 2 bin 308 firma, 2 milyon 481 bin ürünün denetlendiğini, bunlardan 17 bin 830’unun piyasaya sürülmesi uygun olmayan güvensiz ürünler olarak tespit edildiğini ve bu firmalara 1 milyon 200 bin liraya yakın idari para cezası uygulandığını belirtti.

Millî Gazete