8 Şevval 1439 | 22 Haziran 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite kontenjan kılavuzu yayımlandı

Son Güncelleme: 20 TEMMUZ 2016 - TSİ 09:47

ÖSYM, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı. Adaylar, 26 Temmuz-2 Ağustos arası gerçekleştirilecek tercih işlemlerini bu kılavuza göre yapacak. Kılavuza ÖSYM’nin internet adresinden ulaşabilecekler.

ÖSYM’den yapılan duyuruya göre, 2016-ÖSYS tercih işlemleri 26 Temmuz’da başlayacak, 2 Ağustos'ta sona erecek. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin www.osym.gov.tr internet adresinde yer alırken, adaylar tercih işlemlerini bu kılavuza göre yapacak.

Adaylar, tercihlerini TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri gerçekleştirecek. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. ÖSYM adayların TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumalarını ve hiç kimseyle paylaşmamaları uyarısında bulundu. Duyuruda, adaylara bunların başkalarıyla paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisinin sorumlu olacağı belirtildi. Adayların, tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini görmeleri gerekiyor.

Tercih süresi uzatılmayacak

ÖSYM yaptığı duyuruda, tercih süresinin uzatılmayacağını vurguladı. Ayrıca, tercih yapacak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerektiğini de hatırlattı. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümünün mutlaka okunması gerektiği belirtilen duyuruda, “Bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır” denildi.

Hürriyet