14 Cemaziyelevvel 1440 | 21 Ocak 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Oruç kalbi sağlamlaştırıyor'

Son Güncelleme: 9 TEMMUZ 2014 - TSİ 12:34

Oruç tutmanın kalp sağlığı açısından yararlı olduğu ancak kalp rahatsızlığı bulunanların ramazanda dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, yaptığı açıklamada, kalp krizine, kalp atardamarlarında darlığa yol açan, plak adı verilen oluşumların yırtılmasının neden olduğunu belirtti.

Oruç tutmanın bu plakların kapsülünü sağlamlaştırma ve yırtılmasına engel olmada etkili olabileceğinin düşünüldüğünü ifade eden Bilal, şöyle konuştu:

"Oruç, insan vücudunda birçok organa yarar sağlar. Genel anlamda oruç tutmak kalp sağlığı açısından yararlıdır. Oruç kolesterolü de dengeler. Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltması da diğer yararlı özelliktir. Oruç tutmak alkol ve sigaradan uzak durulması açısından da önemli."

Bilal, ramazan ayının, sigarayı bırakmak açısından da önemli olduğunu vurguladı. Sigara tiryakilerine de oruçla ilgili önerilerde bulunan Bilal, "İftardan sonra tehlikeli biçimde üst üste sigara içenlerde kalp krizi ihtimali artıyor" dedi.

Bilal, yağlı yemeklerin ve yemekleri hızlı yemenin de kalp krizini tetiklediğini belirterek, orucun yaz aylarına rastlamasından dolayı günlük 2 litre su tüketimine de önem vermek gerektiğini kaydetti.

Millî Gazete