13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Gelecek geldi!

Son Güncelleme: 9 OCAK 2019 - TSİ 11:29

Teknoloji meraklılarının dört gözle beklediği dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES, ABD’nin Las Vegas şehrinde başladı. İrili ufaklı 4 bin 500 şirketin katıldığı fuarda sergilenen yeni teknolojiler, geleceğin şimdiden geldiğini bir kez daha kanıtladı.

Fuarda en çok öne çıkanlar ise şöyle:

RULO GİBİ KIVRILAN TV

OLED TV R adındaki model, bir rulo gibi kıvrılabiliyor. Bu sayede kullanıcılara 3 farklı görüntüleme seçeneği sunan model, ‘Tam Görünüm’, ‘Yarı Görünüm’ ve ‘Sıfır Görünüm’ seçeneklerine sahip. ‘Tam Görünüm’ seçeneği, modelin tam açık olduğu mod. Modelim tüm özelliklerine ulaşılabiliyor. Televizyon, ‘Yarı Görünüm’ seçeneğindeyken kullanıcılar ‘Saat, Çerçeve, Mood, Müzik ve Ev Panosu’ gibi özellikler arasından seçim yapabiliyorlar. Böylece kullanıcılar, zaman ve hava durumunu kontrol etmek için Saat özelliğini, daha rahatlatıcı bir atmosfer oluşturmak için Mood özelliğini; fotoğraflarını görüntüleyebilmek içinse Çerçeve özelliğini kullanabiliyor. Modelde ikinci nesil (Alpha) 9 işlemcisi ve derin öğrenme algoritması ile güçlendirilmiş yapay zekâ destekli üstün görüntü ve ses kalitesi, sürükleyici bir izleme deneyimi sağlıyor.

DÜŞMEYİ ALGILAYAN AYAKKABI

Öyle bir ayakkabı düşünün ki sizi zor durumda kaldığınızda kurtarsın. Bu fikirden yola çıkan şirket, akıllı ve bağlantılı bir ayakkabı geliştirdi. GPS ve hareket sensörlerine sahip model, bluetooth ile akıllı telefonlara bağlanıyor. Kullanıcıların düşme durumunda bağlantıyı kullanarak, daha önce belirlediğiniz kişilere SMS veya bildirim gönderiyor. Böylelikle hayatınızı kurtarabiliyor.

6 DAKİKADA SICAK EKMEK

CES Unveiled’in dikkat çeken yeniliklerinden biri ‘Breadbot’ oldu. Breadbot bir ekmek yapma makinesi. Ekmek hamuru için gerekli olan malzemeleri makineye koyduktan sonra tüm işi Breadbot yapıyor. Hamuru kaplara koyuyor, kaplar bir ‘S’ şeklinde mekanizmadan geçerek ısınıyor ve pişiyor. Ardından ekmekler raflara yerleştiriliyor. Paylaşılan bilgilere göre 6 dakikada bir ekmek üretilebiliyor.

GÜNEŞ ENERJİLİ MANGAL KEYFİ

‘Fusion’ adındaki model, içinde bir yeniden şarj edilebilen batarya yer alıyor. Bu sayede güneş enerjisini depolayabilen model, güneş ışığı gitse bile pişirme işlemine devam edebiliyor. Kapaklarının içinde güneş panelleri yer alan model, buradaki ışı yemek pişirme haznesinin içine yönlendiriyor. Bu sayede etten sebzeye kadar pek çok farklı yemek hızlı bir şekilde pişirilebiliyor.

Hürriyet