19 Safer 1441 | 18 Ekim 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Emniyet kemeri takmayanların ölümcül bahaneleri

Son Güncelleme: 14 MART 2019 - TSİ 10:24

Trafik dedektifleri emniyet kemeriyle ilgili araştırma yaptı. İşte kemer takmamak için en çok üretilen bahaneler ve gerçekler:

Bahane: "Kısa mesafe gideceğim, emniyet kemeri kullanmasam da olur..." Gerçek: Ölümlü kazaların yüzde 80'i evinize en fazla 30 km. uzaklıkta ve 60 km/h hızın altında gerçekleşiyor.

Bahane: "Ben iyi sürücüyüm, kemer takmama gerek yok!" Gerçek: Ya kötü bir sürücü size çarparsa...

Bahane: "Emniyet kemeri rahatsız ediyor." Gerçek: Sakat kalmanın vereceği rahatsızlığı düşünün!

Bahane: "Emniyet kemerine gerek yok, hava yastığım var..." Gerçek: Araçlardaki hava yastıkları, emniyet kemerinin takılı olduğu varsayılarak tasarlanmıştır. Emniyet kemeri kullanmamak, hava yastığının etkinliğini önemli ölçüde azaltır.

Bahane: "Arka koltukta otururken kemere gerek yok!" Gerçek: Arka koltukta emniyet kemeri kullanmak, ölüm ve yaralanmaları yüzde 66 oranında azaltıyor.

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24.8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6.3. Emniyet kemerleri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde de yüzde 60 oranında azaltıyor. Özetle, emniyet kemeri tak, hayata bağlan!

Sabah