19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ekonominin temeli tarımdır

Son Güncelleme: 11 EYLÜL 2017 - TSİ 10:53

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımın toplumda hak ettiği değeri almadığını, halkın tarımın sorunlarına yeterince ilgi göstermediğini savundu.

Tarımın, enerjiyle hatta enerjinin de önünde stratejik sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Bayraktar, dünyada gıda güvencesinden daha önemli bir şey olamayacağını kaydetti. Bayraktar, 7,6 milyar olan dünya nüfusunun gıda ihtiyacının sürekli arttığını, beslenme eğilimlerinin değiştiğini, yapılan bilimsel çalışmalara göre 2050’de 9,8 milyara ulaşacak dünya nüfusunu beslemek için şimdikinden yüzde 60 daha fazla gıda üretmek gerekeceğine dikkati çekerek, bunların tarımın önemini daha fazla artacağını gösterdiğini bildirdi.

Erzurum tarımdan ekmek yiyor

Tam 90 bin tarımsal işletmeye sahip olan Erzurum’da nüfusun yaklaşık yüzde 52’si tarımda istihdam ediliyor.
650 bini büyükbaş olmak üzere toplamda 1 milyon 400 bin adet hayvan varlığı yanında yaklaşık 1,6 milyon hektar mera varlığına sahip olan Erzurum’da, yaz aylarında bu rakamlar çok daha yüksek seviyeleri görebiliyor.
Erzurum’dan yılda yaklaşık 100 bin büyükbaş 230 bin küçükbaş hayvan il dışına sevk edilirken, il içindeki pazar faaliyetleri de düşünüldüğünde büyük bir ekonomik döngü göze çarpıyor.

Milli Gazete