16 Muharrem 1441 | 15 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!

Son Güncelleme: 30 MAYIS 2019 - TSİ 09:48

Sıcak havanın kalp sağlığına etkilerine dikkat çeken Dr. Bingür Sönmez, kalp hastalarına ilaç uyarısında bulundu, bazı ilaçların tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Kalp krizi geçirme yaşının çok aşağılara indiğini dile getiren Sönmez, sorumlulukları artan gençlerde stresin kalp krizini tetiklediğine işaret etti.

Erken tanı ve tedaviler sayesinde kalp krizinden ölüm ve kalp hastalıklarından sakat kalma sayısının azaldığına dikkati çeken Sönmez, "Ama hastalık çoğaldı. Çünkü erken tanı konuyor. Hatta bazı sessiz kalp hastalıkları da çok erken tanı konularak, tedavi edilebiliyor" dedi.

Yazın gelmesiyle sıcaklıkların arttığına işaret eden Sönmez, özellikle bazı hastaların ilaçlarının tekrar düzenlenmesi gerektiğini vurguladı, yazın gerek ter gerek idrarla fazla su kaybedildiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Kaybedilen suyu mutlaka yerine koymak gerekiyor. Bu ciddi şekilde hastaların elektrolit dengesini bozuyor. Kışın kullandıkları kadar idrar söktürücü kullanmamaları gerekiyor. Daha az idrar söktürücü kullanmaları lazım. Özellikle sıcak havalarda güneşin direkt geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında güneş altında bulunmamaları gerekiyor. Kalp hastalarının mümkün olduğunca sıcak havalarda beyaz ve bol giyinmeleri gerekiyor. Az az, sık sık yemek yemeliler. Bol karbonhidratlı, yağlı ürünlerden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. "

AA