16 Rebi'ül-ahir 1441 | 13 Aralık 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

İlk hac kafilesi dualarla uğurlandı

Son Güncelleme: 18 EYLÜL 2012 - TSİ 10:48

Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara hareket eden 288 hacı adayı, Atatürk Haavalimanı'nda düzenlenen törenin ardından dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Atatürk Havalimanı'nda toplanan hacı adaylarını aileleri de yalnız bırakmadı. Adaylar yakınlarıyla vedalaşırken duygulu anlar yaşadı.

Hacı adaylarına bazı öğütler veren İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, "Bugün bizim için önemli bir gün. Ama o mukaddes topraklara gitmek için hazırlık yapan kardeşlerimiz hacı adaylarımız için çok daha önemli bir gün. Kendilerinin hayırla, huzurla, sağlıkla mukaddes topraklara gitmelerini, oradaki vazifelerini yapmalarını ve aynı mutlulukla dönmelerini Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. Sizin sağlığınız sizin için de bizim için de çok önemli. Aşılarınızı oralara gitmeden önce mutlaka yaptırın" dedi. Çok mutlu ve heyecanlı olduklarını belirten hacı adayları ise, herkesin bu duyguyu yaşaması gerektiğini söyledi.

Bu yıl hacca 1,8 milyon Müslüman gelecek

Suudi Arabistan Hac Bakanı Dr. Bender Bin Muhammed al-Hacar, bu sene hac için 1,8 milyon Müslümanın kutsal topraklara geleceğini açıkladı. Bakan Al-Hacar, 2012 yılında Suudi Arabistan'a 5,5 milyon Müslümanın umre için geldiğini, bunlardan sadece 10 bin kişinin hac dönemini beklediğini duyurdu. Tüm hazırlıkların sürdüğünü belirten Bakan, hac döneminin ardından Kabe'nin genişletilmesi çalışmaları nedeniyle bir dönem umre yapılmayacağı yönündeki söylentileri de yalanladı.

Milli Gazete