23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Mezuniyeti gecikenlere de dikey geçiş imkanı

Son Güncelleme: 22 AĞUSTOS 2019 - TSİ 10:56

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının geçtiğimiz günlerde açıklanmasının ardından merakla beklenen tercih kılavuzu da dün sabah yayımlandı. Dört yıllık üniversitelerin taban ve tavan puanları, kontenjan bilgisi ve DGS tercihleri hakkında tüm detaylar kılavuzda yer aldı.

Adaylar, tercihlerini, kılavuz doğrultusunda 28 Ağustos Çarşamba günü saat 23.59’a kadar ‘ais.osym.gov.tr’ adresinden yapabilecek. Adaylara, tercih işlemini tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde bilgilerini mutlaka kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alarak saklamaları önerildi.

YÖK'ten yapılan açıklamada, DGS’yi kazanan, ancak eğitim aldığı önlisans programından mezuniyeti gecikenlere yeni bir hak tanındığı belirtildi. Buna göre, DGS kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavını geçerek mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencileri, bu durumlarını belgeleyerek, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2019 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilecek.

Hürriyet