16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Açe'deki camiler çocuk sesleriyle çınlıyor

Son Güncelleme: 6 HAZİRAN 2017 - TSİ 09:41

Endonezya'nın Banda Açe bölgesinde çocuklar ramazan ayında camilerde düzenlenen faaliyetlerle hem eğleniyor hem de Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor.

Endonezya'nın Banda Açe bölgesinde ramazan ayında camiler, çocukların okuduğu Kuran-ı Kerim sesleriyle çınlıyor.

Açe eyaletinin başkenti Banda Açe'deki birçok cami, ramazan ayında Kur'an-ı Kerim öğrenmeye gelen çocukların akınına uğrarken, rengarenk kıyafetleri içindeki sevimli çocuklar cami cemaatini neşelendiriyor.

İlkokulların ramazan ayında düzenlediği faaliyetler çerçevesinde öğretmenleriyle camiye gelen çocuklar, tüm günü Kuran-ı Kerim ezberleyerek ve ibadet ederek geçiriyor.

 

Cami gün boyunca çocukların cıvıl cıvıl sesleriyle okuduğu ayetlerle yankılanırken, bu sayede çocukların Kur'an-ı Kerim okumayı alışkanlık haline getirmesi ve bunun, yaşamlarının bir parçası olması hedefleniyor.

Çocuklara ibadet alışkanlığı kazandırılmaya çalışılıyor

Çocuklarıyla gelenlerin çokluğunun göze çarptığı camide ebeveynler, vakit namazları ve ramazan ayı ibadetlerini yerine getirirken, çocuklarına da ibadet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyor.

 

Diğer yandan çocuklara ilgi çekici renkli desenlerde İslami kıyafet giydirilmesi ve göze hoş gelen renkli ciltlerle kaplanmış cüz ve Kur'an-ı Kerim kullanılması, çocukların ibadetlere yönlendirilmesi konusunda büyük rol oynuyor.

Açe eyaletinde tüm okul ve üniversitelerde, Kur'an-ı Kerim dersi zorunlu tutulurken, öğrencilerin okul dersleri dışında hafta sonu ve tatillerde camilere yaptığı geziler, Kur'an- Kerim eğitimini pekiştirme ve kültürel aktivite olarak değerlendiriliyor.

AA