19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kalp krizi riskini azaltmak için spor yapın

Son Güncelleme: 11 OCAK 2012 - TSİ 14:52

Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Ahmet Lütfü Orhan, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol ve sigaranın kalp krizini tetiklediğini söyledi. Doç. Dr. Orhan, kalp krizine maruz kalmamak için sigaradan uzak durulması gerektiğin söyledi. Egzersiz yapılmasını tavsiye etti.
Doç. Dr. Orhan, kalp krizinin en önemli belirtisinin göğüs ağrısı olduğunu söyledi. Orhan, bunun dışında nefes darlığı, sırt ağrısı, terleme, hazımsızlık, midede yanma, bayılma, bilinç bulanıklığı gibi şikayetler de göğüs ağrısına eşlik edebildiğini kaydetti. 
Kalp ve damar hastalıklarına maruz kalmamak için risk faktörlerine dikkat edilmesi uyarısında bulunan Orhan, "Sigaradan uzak durulmalı. Ek olarak tansiyon, şeker ve kolesterol değerlerinin ideal düzeylere çekilmesi, dengeli beslenmeye dikkat edilmesi ve egzersiz yapılması kalp damar sağlığı açısından olumlu sonuçlar almamızı sağlayacaktır." dedi.
Kalp sağlığı için egzersiz yapılması gerektiğini belirten Orhan, "Egzersiz formu, izotonik egzersiz olarak tanımladığımız ve büyük kas gruplarının sırayla kasılıp gevşemesini sağlayan tempolu yürüyüş, hafif koşu, yüzme, bisiklet sürme ve masa tenisi benzeri aktiviteleri içerir. Haftada en azından 4 gün 30 dakikadan az olmamak kaydıyla tempolu yürüyüş, her zaman için yapılabilmesi mümkün ve güvenli olan bir egzersiz formu olarak öncelikle önerilebilir. Egzersiz başlangıcı ve sonunda 5-10 dakikalık ısınma ve soğuma periyodları da olmalıdır." dedi.
HABER7