9 Cemaziyelevvel 1440 | 16 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

300 Uygur Türküne ne olacak?

Son Güncelleme: 28 KASIM 2014 - TSİ 10:56

Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Uygur Özerk Bölgesinde (Doğu Türkistan) yaşayan ve Çin zulmünden kaçarak Tayland'a sığınan yaklaşık 300 Uygur Türk'ünün hayatta kalabilmesi için Çin'e iade edilmemeleri gerektiğini söyledi.

Tümtürk, Çin'in "Tayland'da bulunan Uygur Türklerinin Çin vatandaşı olduğunu" iddia ederek iadesini istediğini belirtti. Aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu bu insanların iade edilmeleri durumunda katledileceklerini savunan Tümtürk, "Tayland'da çeşitli kamplarda bulunan Uygur Türklerinin mutlaka Türkiye'ye veya güvenli başka bir ülkeye sığınmalarına yardımcı olunması gerekiyor. Aksi takdirde orada bulunan kardeşlerimiz katledilecek" diye konuştu.
Tayland'a giderek kamplarda kalan Uygur Türkleriyle görüştüklerini anlatan Tümtürk, "Hepsi de Çin vatandaşı olmadığını, Türk olduğunu söylüyor, öz Türkçe konuşup Türk bayrağı açıyor. Bu insanlar, Türkiye'den yardım bekliyor. Türkiye'de Suriye ve Irak başta olmak üzere yerinden, yurdundan ayrılmak zorunda kalan 2 milyona yakın mülteci var. Uygur Türklerine de kapısını açacağını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı'nın önceki yıllarda Malezya'ya 1 milyar 200 milyon dolar yardımda bulunarak 21 Doğu Türkistanlının Çin'e iade edilmesini sağladığını anlatan Tümtürk, şunları söyledi:

"Bu kardeşlerimizden bir daha haber alınamadı, akıbetleri belli değil. Çin'e iade edilen Uygur Türkleri bir şekilde katlediliyor. O nedenle Tayland'a sığınan Türklerin hayatta kalabilmesi için kesinlikle Çin'e iade edilmesinin engellenmesi gerekiyor. Aksi takdirde onların da akıbeti daha önce iade edilenler gibi olacaktır" dedi.

Çin'in kapalı bir kutu olduğunu, insan hak ve özgürlüğü kavramlarının bulunmadığını savunan Tümtürk, İlham Tohti (Uygur akademisyen) gibi bir bilim adamının bile bölücülükle suçlanarak müebbet hapse mahkum edildiğini anımsattı.

Tümtürk, her gün onlarca Doğu Türkistanlının sırf dini inancını yerine getirmek istediği için işkence ve baskılara maruz kaldığını, karşı gelmeye çalışanların ise bunu hayatıyla ödediğini belirterek, "Çin baskı ve zulmünün son bulması için uluslararası kamuoyunun harekete geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde daha çok kardeşimizin canı yanacaktır" diye konuştu.

Dışişleri bakanı açıklama yapmıştı

Türkiye'den yardım bekleyen bu vatandaşlar için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Taylandlı yetkililere, Uygur Türklerini geri almak istediklerini ve istemedikleri ülkeye gönderilmemesi gerektiğini belirtmişti.

TRT Haber