3 Cemaziyelahir 1441 | 28 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Muhammed Ali vefatının 2. yıldönümünde anılıyor

Son Güncelleme: 10 OCAK 2019 - TSİ 14:16

74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksör Muhammed Ali, vefatının 2. yılında anılıyor. Muhammed Ali onuruna, başta mezarının bulunduğu Kentucky eyaletinin Louisville kenti olmak üzere ABD'nin birçok kentinde törenler düzenlendi.

Uzun süre Parkinson hastalığıyla mücadele eden Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirirken, sadece spor dünyasını değil uluslararası kamuoyunu da üzüntüye sevketmişti.

Cenaze namazına Türkiye dahil dünyanın birçok yerinden yaklaşık 18 bin kişinin katılmıştı.

61 maçta 56 zafer

Amatör ligde katıldığı 167 maçın 161’ini kazanarak bu alanda bir rekora imza attı. Profesyonel döneminde yaptığı 61 maçta sadece 5 kez yenilen, olimpiyat ve dünya şampiyonu olan Muhammed Ali, 37'si nakavt olmak üzere 56 maçını kazandı.

1960 yılında henüz 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda, hafif ağır sıklette altın madalya kazandı ve bu madalyayla spor camiasında ismini duyurmaya başladı.

Altın madalyayla ABD'ye döndükten sonra gittiği bir restoranda siyahilere servis yapılmadığını duyunca çok sinirlendi ve kazandığı altın madalyayı yakındaki bir nehre attı. Bu olayla birlikte ülkesine bakış açısı değişmeye başlayan Clay, İslam'a ilgi duymaya başladı.

22 yaşında Müslüman oldu

Henüz 22 yaşındayken 1964'te Sonny Liston’u yenip en genç Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olan Clay, zaferinin ardından İslam dinini seçtiğini ve adını da Muhammed Ali olarak değiştirdiğini açıkladı.

Siyahilerin birçok temel haktan mahrum olduğu 1960'ların ABD'sinde aynı zamanda Müslüman da olan Muhammed Ali, ABD hükümeti tarafından 1966'da acil koduyla Vietnam Savaşı'na çağırıldı.

"Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım" diyerek Vietnam Savaşı'na gitmeyi reddeden Ali, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı, pasaportu ve unvanları elinden alındı. Kararı ABD Yüksek Mahkemesi'nde temyiz eden Ali, 3,5 yıl boyunca bokstan uzan kaldı ve dava süresince ciddi maddi sıkıntı içine girdi. 1971'de Yüksek Mahkeme'deki temyiz davasını kazandı.

1972 ve 1988 yıllarında iki kez Hacca gitti.

1978'de boksu bıraktığında dünya şampiyonu unvanına sahipti.

AA

 

"Muhammed ismini yere yazdıramam"

Hollywood Şöhretler Kaldırımı'nda bulunan 2 bin 582 yıldız arasında sadece Muhammed Ali’nin yıldızı yerden yukarıda, duvara yerleştirilmiş olarak 2002 yılından beri sergileniyor. Hollywood bulvarına yıldızı konulması için teklif gittiğinde Muhammed Ali’nin “Ben peygamber ismi taşıyorum, insanların ismimin üzerine basarak geçmesini kabul edemem. Muhammed ismini yere yazdıramam” şeklinde cevap verdiği biliniyor. 

"Benim korumam Allah'tır"

Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen, insan hakları savunucusu ve Müslüman kimliğiyle de hafızalarda yer eden Muhammed Ali, katıldığı bir programda "Koruman var mı?" diye soran bir spikere, "Bir korumam var. Evet. Gözleri olmasa bile görebilen, kulakları olmasa bile duyabilen, hafızası olmadan her şeyi hatırlayan. Bir şeyi yaratmak istediğinde ona sadece 'ol' demesiyle oluverir. Ama bu söz dilin söylediği veya kulakların duyabileceği gibi bir söz değildir. En gizli düşüncelerini bile duyandır. Tahmin et bu kimdir? O Allah'tır. O benim korumamdır. O senin de korumandır" diye yanıt vermişti.

Muhammed Ali’nin hayatı, unutulmaz sözleri ve mücadelesini anlatan “Tebliğin sportif yüzü: Muhammed Ali” dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz.