17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Bilirkişi ve arabuluculuk sisteminde değişiklik

Son Güncelleme: 24 KASIM 2015 - TSİ 10:56

Adalet Bakanlığı, "bilirkişilik" kurumunda düzenlemeye gidiyor. Yargının iş yükünü azaltması planlanan arabuluculuk sistemi de yeniden düzenleniyor. 

Adalet Bakanı Kenan İpek, bireylerin şikâyet ettiği, önemli davalarda da kamuoyunun sıkça tartıştığı bilirkişilik kurumunda köklü değişiklikler yapılacağını açıkladı.

Bakan İpek'in Meclis'e gönderilme aşamasına gelen Bilirkişilik Kanun Taslağı'na ilişkin verdiği bilgilere göre Adalet Bakanlığı'nda Bilirkişilik Daire Başkanlığı oluşturulacak. Bu başkanlık bünyesinde adli ve idari yargı olmak üzere iki ayrı birim kurulacak. Bütün bilirkişiler, bu başkanlığa kayıtlı olacak. Bilirkişi incelemesine tabi olacak konu ve bu işlemi yaptıracak yargı mercii hangi ilde olursa olsun bilirkişiyi bakanlıktaki Daire Başkanlığı'ndan isteyecek. Bakanlık talep gelen ildeki veya yakın ildeki en uygun bilirkişiyi mahkeme veya savcılığa bildirecek. İncelemeyi bu bilirkişi yapacak.

Devam eden uygulamaya göre bilirkişilerin kayıtları, illerdeki adalet komisyonlarında bulunuyor ve hakim - savcı bilirkişi ihtiyacı olduğunda bu listeden bir kişiyi herhangi bir kritere bağlı olmaksızın atayabiliyordu.

Sabah