17 Recep 1440 | 24 Mart 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Dijital güvenlik KOBİ’ler için çok önemli

Son Güncelleme: 12 NİSAN 2018 - TSİ 10:33

Hacker’lar, holdinglere yönelik saldırılarını, tedarik zincirinde yer alan KOBİ’ler üzerinden yapmaya başladı. Dijital güvenliğini sağlayamayan KOBİ’lerin piyasadan iş alması da zorlaştı.

Online ödeme sistemlerindeki yenilikler, büyük verinin gelişmesi, nihayetinde tüm üretim sürecini etkisi altına alan Endüstri 4.0, ile de ülkemiz iş dünyası hızlı bir bilişim çağı entegrasyonu süreci geçirmeye başladı. Global bazda olduğu gibi ülkemizde de pek çok şirket, bilgi teknolojileri altyapılarını geleceğe hazırlamak için dijital dönüşüm alanında büyük yatırımlar yaptı.

Bunun doğal sonucu olarak dijital altyapıların güvenliği de şirketler için önemli risk yönetimi konularının arasına girmeye aday oldu. Dijital altyapılara yapılan saldırılar son yıllarda giderek artan bir hızla yayılmaya başlarken, siber saldırıların gelişmişliği ve etkileri önemli boyutlara ulaştı.

2018 yılı Siber Güvenlik Öngörüleri Raporu'nda 2018 yılında KOBİ'lerin giderek artan bir sıklıkla siber saldırılara maruz kalacağını öngörüyor.

Bu yıl giderek artması öngörülen siber saldırıların KOBİ'lere yönelmesinin altında aslında çok basit bir sebep yatıyor: "Risk Transferi". Risk Transferi sürecinin arkasında şöyle bir yapı var; KOBİ'ler gelişmiş siber saldırılara karşı gelişmiş siber savunma sistemleri kurabilecek ve yönetebilecek maddi olanaklara ve insan kaynaklarına sahip değil. Dolayısıyla KOBİ'ler büyük bu saldırılara karşı sektörün yumuşak karnını oluşturuyor.

Sabah