23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kuru içerdekiler oynatıyor

Son Güncelleme: 7 OCAK 2012 - TSİ 11:11

Merkez Bankası Başkanı Başçı dövizde spekülasyon yapanların kimliğiyle ilgili önemli ipucu verdi. Başçı, bazı Türklerin dolarları yurtdışına aktardığını söyledi
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dövizde spekülasyon yapanlarla ilgili ipucu verdi. Dolar kuruyla yabancıların değil yerlilerin oynadığı imasında bulunan Başçı, "Dövizdeki oynaklığın yerlililerden kaynaklandığını gördük. Şirketler pozisyon kapatıyor, vatandaş buradan kâr etmek için de alabilir. Türk vatandaşı diyebiliyor ki; 'Bu böyle giderse ben döviz alayım'. Öbürü de 'Benim döviz borcum var, döviz alayım, borcumu kapatayım' diyebiliyor. Bu da spekülasyon sayılır. Ama sattığımız döviz yabana gitmedi bunu söyleyebilirim. Bunu hem döviz tevdiat hesaplarındaki gelişmelerden hem de Türklerin yurtdışındaki hesaplarındaki giden paralardan görüyoruz" diye konuştu. 
Dolar 1.90'ı geçtiğinde herkesin "2 lira mı 3 lira mı olur?" diye düşündüğünü belirten Başçı, bu yıl, TL'nin değer kazanmasına izin vereceklerini belirtti. Başçı, "Biz 2012 yılında doları yeneriz Türk Lirası olarak. Bu çok iddialı bir laf, bunu bir kenara yazın. Türk Lirası'nın aşırı değer kaybetmesine izin vermeyiz. Eğer fiyat istikrarına veya finansal istikrara bir tehdit gelirse biz devreye girer ve onun gene serbest piyasa koşulları içinde bir şekilde olması gereken yere doğru yönlendiririz" dedi. Başçı, bankanın rekor kâr edeceğini de söyledi. 
Bizi test ederlerse istisnai güne geçeriz
İstisnai günlerde 100, normal günlerde 50 milyon dolar satacaklarını belirten Başçı, "Biri bizi test etmeye çalışırsa anında istisnai güne geçeriz" diye konuştu. Önümüzdeki hafta para politikasının bir ihtimal normalleşebileceğini belirten Başçı, "Şöyle bir durum var eğer bugün TL istikrarlı devam ederse, şu anda hem euronun hem sepetin hem doların karşısında gayet iyi durumda, pazartesi günü 5.75'ten fonlamaya başlayabiliriz" dedi. 
SABAH