19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kurban için hayvan sıkıntısı yok

Son Güncelleme: 24 EYLÜL 2013 - TSİ 10:31

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında yürütülen “Çiğ Sütte Kalitenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Balıkesir, İzmir, Bursa, Tekirdağ ve Ankara’da kurulan “Çiğ Süt Analiz” laboratuvarlarının İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Ekim ayında Kurban Bayramı kutlanacağını ve kurbanlık sayısında sıkıntı olmadığını söyledi. Eker, şunları kaydetti:

"Geçen yıl Türkiye’de, Kurban Bayramı’nda 772 bin büyükbaş hayvan kesildi. Bu yıl kurbanlık büyükbaş hayvan sayımız ise 1.5 milyon. Geçen yıl kesilenin iki katı elimizde büyükbaş kurbanlık var. Kimse bu yetiştiricilerimizin kârlarına göz dikmesin. Birileri hayvan varlığının azlığı yolunda iddialarda bulunuyor. Birileri rahatsız oluyor. Bunlar gerçek değil. Şu anda 1.5 milyon sadece kurbanlık için hayvanımız var.”

Küçükbaş hayvanda ise sayının 3.5 milyona çıktığına dikkati çeken Eker, “Geçen yıl 2 milyon civarında küçükbaş hayvan kesildi. Şu anda 3.5 milyon küçükbaş havyan var. Kurban Bayramı’na yönelik hayvan sıkıntımız yok” diye konuştu.
 
Millî Gazete