17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Veli bilgisine yasadışı ulaşana dava açılacak

Son Güncelleme: 21 KASIM 2011 - TSİ 10:12

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), başta SBS olmak üzere, sınav sonuçları açıklanmadan önce, MEB’in bilişim ağına “yasa dışı yollarla girerek” velileri telefonla “reklam için” arayan özel okul, dershane ve kurs yöneticileri hakkında 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi amacıyla girişim başlattı.
Öğrenci bilgilerini ticari amaçla kullanacak kişilere il, ilçe ve okul yöneticilerinin yardım ettiği öne sürüldü. MEB Müsteşarı Emin Zararsız, 16 milyon öğrencinin bilgisini tehlikeye atan söz konusu girişimlere karşı il milli eğitim müdürlüklerinde inceleme başlatılmasını istedi. Şifreli e-okul ile veli bilgilendirme sisteminde yer alan bilgileri öğrenen kişilerin, bilgiler üzerinde değişiklik yapması halinde ise altı aydan iki yıla kadar hapis ile cezalandırılması gündeme gelecek.
Zararsız imzasıyla geçen ay yayımlanan “SMS Yolu ile Bilgilendirme” başlıklı resmi yazı, SBS’nin yanı sıra merkezi sistem sınav sonuçlarının bulunduğu, öğrencilerin devam-devamsızlık durumlarının yer aldığı ve okul başarılarına ilişkin bilgilerin saklandığı şifreli “e-okul ve veli bilgilendirme sistemine” girildiği iddiaları üzerine yayımlandı.
MİLLİYET