3 Cemaziyelahir 1441 | 28 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Termik santraller ünitelerini gözden geçirecek

Son Güncelleme: 31 ARALIK 2019 - TSİ 16:17

Başkan Erdoğan'ın Meclis'ten geçen termik santral düzenlemesini veto etmesinin ardından gözlerin çevrildiği 13 termik santral için süre doldu. İlk yapılan çalışmalarda 3 santralde herhangi bir sorun olmadığı tespit edilirken, diğer santrallerle ilgili ise ekipler inceleme başlatmıştı.

Yetkililer yerinde tespitlerde bulunarak sorumluluklarını yerine getirmeyen şirketlere hem kapama hem de idari para cezası verebilecek. Bu kapsamda 13 termik santralin hiçbirinin tümüyle kapatılmayacağı, santrallerin birkaçında ünite bazlı kapatma olacağı öğrenildi.

Örneğin, 4 ünitesi ve 4 bacası olan bir termik santralde birinde baca arıtma gazı, filtre, emisyon ölçüm sistemi gibi kriterler bulunuyorsa bir ünitenin faaliyete devam etmesine izin verilecek. Ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yazı gönderilecek ve gerekli uyarılar yapılacak. EPDK da lisansını bu uyarılara göre verecek.

Sistemlerindeki sorunları gidermeyen ünitelerin kapatılmasının yanı sıra çevre mevzuatı gereği olarak 354 bin liradan 664 bin liraya kadar idari para cezaları da kesilecek.

Firmaların ünitelerindeki sıkıntıları giderdiği şeklinde beyanda bulunmaları ve gerekli izin verilmesi durumunda çalışmalarına kaldıkları yerden devam edebilecek.

Sabah