17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Batı Karadeniz’de sel

Son Güncelleme: 19 TEMMUZ 2019 - TSİ 10:27

Batı Karadeniz’de yer alan Düzce’ye bağlı Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçeleri ile Zonguldak’ın Ereğli ve Sakarya’nın Kocaali ilçelerinde aşırı yağışlarla birlikte Melen Çayı’nın da debisinin yükselmesi sonucu sel yaşandı. Bölgede önceki gece başlayan sağanak yağış sel ve su baskınlarına neden oldu.

Cumayeri’ne bağlı Dokuzdeğirmen köyü ile Yeşiltepe-Çelikdere-Harmankaya-Büyük Melen köyleri arasında bulunan yol üzerinde iki noktada meydana gelen heyelanın ardından köylere ulaşım kesildi.

Tarlalar su altında

AFAD, Kocaali ve Karasu ilçelerinde de sel ve su baskınlarında mahsur kalan 40 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Melen Çayı çevresindeki Kocaali ilçesine bağlı birçok köy de selden etkilendi. Melen Çayı’na sürüklenen büyük ağaç parçaları, Düzce ile Sakarya’yı birbirine bağlayan Melenağzı Köprüsü’nde de tehlike oluşturdu. Köprü tedbir amaçlı ulaşıma kapatıldı. Balıkçı tekneleri hasar görürken fındık bahçeleri de sular altında kaldı. Sel sularının sürüklediği ağaç ve taşlar sebebiyle Ortaköy, Kayalar, Sırtmahalle, Köyyeri, Görele ve Yalpankaya mahalleleri ulaşıma kapanırken, birçok köyde de elektrik kesintisi meydana geldi.

Kara yolunda biriken su nedeniyle sürücüler zor anlar yaşarken, bölgede dağlık alandan gelen yağmur suyu şelale görünümü oluşturdu.

Akçakoca ve Cumayeri’nde de helikopterlerle 69 kişi kurtarıldı. 4’ü çocuk 7 vatandaşın kayıp olduğu ihbarı alındı.

Milliyet