19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hava tahminleri nasıl hazırlanıyor?

Son Güncelleme: 27 EKİM 2019 - TSİ 23:20

Meteoroloji uzmanları, yer ölçümleri ve yüksek atmosfer ölçümleriyle elde edilen verileri analiz ederek, hava durumu tahmininde bulunuyor. Bu ölçümler için otomatik meteoroloji istasyonları, radarlar, uydular, meteoroloji balonları kullanılıyor. Denizcilik, tarım, havacılık gibi pek çok sektör bu verileri takip ediyor.

Türkiye’de yer seviyesinde 1636, hava alanlarında 74, denizlerde ise 83 otomatik meteoroloji istasyonu bulunuyor. Bu istasyonlar, deniz seviyesinden 0 ila 3500 metre arasında değişen yüksekliklerde konuşlandırılmış durumda.

İstasyonlar yer seviyesindeki meteorolojik parametleri ölçmek için kullanılıyor. Sıcaklık, rüzgâr yönü ve hızı, nem, basınç, güneşlenme, toprak sıcaklıkları, yağış gibi ölçümler yer istasyonları tarafından yapılıyor.

Meteorolojik verileri kullanan sektörlerin ihtiyaçlarına göre bu ölçüm çeşitleri artırılabiliyor. Tarım için toprak nemi ölçümü, denizcilik için ise deniz suyu sıcaklığı, deniz dalga boyu, tuzluluk oranı gibi farklı ölçümler de yine Meteoroloji bünyesindeki birimler tarafından yapılıyor.

Kısa süreli tahminler radarlar sayesinde yapılıyor

Diğer bir meteorolojik veri elde etme yolu ise radarlar. Türkiye’de 20 radar kurulmuş durumda. Bu radarlar sayesinde atmosfer sürekli takip ediliyor. Kısa süreli tahminler için radarlardan elde edilen veriler kullanılıyor.

Sistemin kapsama alanına giren bulutlar takip ediliyor. Radarlar 2-3 saat sonrasında olabilecek yağışların tahmininde kullanılıyor.

Sadece yağış yapabilen bulutları gösteren radarlar; bulutların hangi bölgelere, ne zaman ve ne kadar yağış bırakabileceğinin, bölgeyi ne zaman terk edebileceğinin tahmini için kullanılıyor. Ayrıca yağışın şekli, cinsi ve şiddetiyle ilgili tahminler de radar haritalarına bakılarak yapılabiliyor.

Tüm dünyada aynı anda balon bırakılıyor

Yüksek atmosfer gözlemi için ise meteoroloji balonu kullanılıyor. Büyük bir balonun altına bir cihaz bağlanıyor. Balona bağlanan cihaz atmosferin farklı yüksekliklerinde ölçümler yapıyor. Atmosferdeki rüzgar, basınç, nem ve sıcaklık bu sayede ölçülebiliyor. Balon yerden 35 kilometreye kadar çıkabiliyor.

Dünya Meteoroloji Teşkilatına üye olan her ülke günde iki defa aynı anda bu balonu bırakmak zorunda. Türkiye’de 9 noktada günde 2 defa balon bırakma işlemi gerçekleşiyor. Buradaki amaç atmosferi bir bütün halinde inceleyebilmek.

TRT Haber